Стаття 1046. Договір позики

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
 • 10783

  Переглядів

 • 10783

  Переглядів

 • Додати в обране

  1. За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

  Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

  Попередня

  1071/1341

  Наступна
  Додати в обране
  КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

  Аналізуйте судовий акт: Позичальник може оспорювати договір позики на тій підставі, що грошові кошти або речі насправді не були одержані. Обставину передання, чи непередання доводить сторона, яка посилається таку. (ВС КЦС № 756/9028/20 від 23.06.2023 р.)
   Кредитор звернулася до суду із позовом до позичальника про стягнення заборгованості за договором позики. За двома розписками боржник заборгував зі слів позивачки - 31 тис. доларів США.

  Суд першої інстанції (рішення якого підтримав суд апеляційної інстанції) задовольнив позов частково, і стягнув біля 10 490 доларів США - звичайно що перерахувавши їх в національну валюту за курсом НБУ на день ухвалення рішення.

  Посилаючись на безгрошовість розписки (тобто відсутність передачі грошей), відповідач подав касаційну скаргу. ВС КЦС вчергове пояснив нюанси стягнення грошових коштів за розпискою:

  Статтею 1046 ЦК України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Читати повністю

  Аналізуйте судовий акт: Неоднакове застосування судами норм у спорах з приводу договорів позики та боргових розписок ( Постанова ВСУ №6-63цс13)

  Правова позиція Судової палати у цивільних справах ВСУ від 18 вересня 2013 року № 6-63цс13.

  Письмова форма договору позики внаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику.

  Договір позики є двостороннім правочином, а також він є одностороннім договором, оскільки після укладення цього договору всі обов'язки за договором позики, у тому числі повернення предмета позики або рівної кількості речей того ж роду та такої ж якості, несе позичальник, а позикодавець набуває за цим договором тільки права.

  За своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який видається боржником кредитору за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи отримання боржником від кредитора певної грошової суми або речей.

  Досліджуючи боргові розписки чи договори позики, суди повинні виявляти справжню правову природу укладеного договору, незалежно від найменування документа, і залежно від установлених результатів робити відповідні правові висновки.

  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст