Ст. 2 присвячена визначенню кола суб´єктів цивільних відносин та їхній характеристиці (аналогічної норми ЦК 1963 р. не містив). Учасниками цивільних відносин можуть бути фізичні та юридичні особи, держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб´єкти публічного права. Таким чином, розрізняються два види суб´єктів цивільних відносин: особи приватного права і особи публічного права.
Суб´єктами приватного права — учасниками цивільних правовідносин є: 1) фізичні особи — громадяни України, а також іноземні громадяни і особи без громадянства, які користуються однаковими з громадянами України майновими й особистими немайновими правами за винятками, встановленими у законі; 2) юридичні особи — вітчизняні, іноземні, спільні, вітчизняні з іноземними інвестиціями тощо.
Необхідною умовою участі особи у цивільних правовідносинах є наявність у неї цивільної правосуб´єктності, тобто соціально-правової можливості (здатності) бути учасником цивільних відносин.
Стосовно змісту правосуб´єктності необхідно підкреслити тенденцію до відмови від невиправданих обмежень правосуб´єктності юридичних осіб. Якщо ст. 26 ЦК 1963 р. встановлювала спеціальну правоздатність юридичних осіб, то ЦК 2003 р. (ст. 91) передбачає, що юридична особа може мати такі ж права і обов´язки, як і особа фізична, за винятком тих, передумовою володіння якими є природні властивості людини.
Елементами правосуб´єктності є: правоздатність та дієздатність.
Цивільна правоздатність — це здатність особи мати цивільні права і обов´язки. У ЦК загальне визначення правоздатності відсутнє, однак містяться окремі визначення правоздатності фізичних (ст. 25) і юридичних (ст. 68) осіб, які фактично тотожні.
Цивільна дієздатність — це здатність особи своїми діями набувати для себе цивільні права і створювати цивільні обов´язки.
Поняття дієздатності охоплює можливість здійснювати широке коло дій з юридичними наслідками. Тому у її складі розрізняють: 1) правочиноздатність — здатність здійснювати правомірні дії, спрямовані на встановлення цивільних прав та обов´язків; 2) деліктоздатність — здатність нести відповідальність за вчинене цивільне правопорушення; 3) тестаментоздатність — здатність складати заповіт і бути спадкоємцем; 4) трансдієздатність — здатність особи бути представником та тим, кого представляють; 5) бізнесдієздатність — здатність бути учасником підприємницьких відносин.
Загальні положення про дієздатність у ЦК також визначено окремо стосовно фізичних (ст. ЗО) та юридичних осіб (ст. 92). (Див. коментар до глав 3 4 7 17 ЦК).
Учасниками цивільних відносин можуть бути також суб´єкти публічного права: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави тощо.
Стосовно вказаних суб´єктів недоцільно розрізняти їхню правоздатність та дієздатність, оскільки ці поняття тут виступають як єдине ціле, а отже йдеться про цивільну правосуб´єктність вказаних суб´єктів.
До того ж, на відміну від фізичних та юридичних осіб, держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави тощо не іменуються «особами», хоча і визнаються учасниками цивільних відносин. Це пов´язане з тим, що вони є суб´єктами не приватного, а публічного права. Участь у цивільних відносинах для них є не головним призначенням, а лише зумовлена певною ситуацією. Саме це і підкреслюється в термінології коментованої статті.