Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Стаття 799. Форма договору найму транспортного засобу

1. Договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі.

2. Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ": 

Аналізуйте судовий акт: Для законного формування складу валових витрат та податкового кредиту по операціях, пов'язаних з орендою автомобіля у фізичної особи, договір має бути посвідчений нотаріально (Справа № К/800/22158/13, 01.04.15)

Районна ДПІ (відповідач) за результатами планової виїзної перевірки малого підприємства (позивач) нарахувала останнєму податкові зобов'язання, виходячи з того, що мале підприємство неправомірно сформувало склад валових витрат та податкового кредиту з податку на додану вартість по господарських операціях пов'язаних з орендою автомобіля. На підставі акту перевірки відповідачем були винесені податкове повідомлення-рішення, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 21 139 грн., з яких 16 911 грн. - за основним платежем та 4228 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами); а також податкове повідомлення-рішення, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 8241 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 2060 грн.

При цьому ДПІ виходила з того, що укладений між малим підприємство та фізичною особою договір оренди легкового автомобіля не був нотаріально не посвідчений та в судовому порядку не визнаний дійсним. Таким чином, позивач без наявності для того законних підстав сформував склад валових витрат та податкового кредиту по господарських операціях, пов'язаних з орендою автомобіля.

Мале підприємство (позивач) звернулось до окружного адміністративного суду з позовом до районної ДПІ (відповідач), в якому просило суд скасувати зазначені податкові повідомлення-рішення.

Судом першої інстанції позовні вимоги було задоволено з тих мотивів, що договір оренди автомобіля відповідає вимогам законодавства, договір має реальні наслідки, а тому спірні податкові повідомлення-рішення були винесені необґрунтовано.

Втім, судом апеляційної інстанції це рішення скасовано та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позову, з чим також погодився і касаційний суд.

Зокрема, ВАСУ звернув увагу на те, що за таких обставин позивач без наявності для того законних підстав формував склад валових витрат та податкового кредиту по господарських операціях, пов'язаних з орендою автомобіля.

Адже, відповідно до ст. 799 ЦК України договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі. Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню. Ст. 220 ЦК України передбачено, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

Нарешті, згідно частин 1, 4 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. Правові наслідки недійсності нікчемного правочину, які встановлені законом, не можуть змінюватися за домовленістю сторін.

0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
Назва події
Завантаження основного зображення
Вибрати зображення
Текст опис події:
0