Головна Сервіси для юристів ... Закони Цивільний кодекс України Стаття 509. Поняття зобов'язання та підстави його виникнення Стаття 509. Поняття зобов'язання та підстави його ...

Стаття 509. Поняття зобов'язання та підстави його виникнення

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 27622

    Переглядів

  • 27622

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов’язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

    {Частина перша статті 509 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1984-VIII від 23.03.2017 }

    2. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

    3. Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

    Попередня

    518/1343

    Наступна
    Додати в обране

    Зобов´язання — вид цивільних правовідносин. Як будь-яке цивільне правовідношення, зобов´язання складається з декількох елементів, основними серед яких є суб´єкт, об´єкт і зміст правовідношення.

    Суб´єктами зобов´язання завжди є визначені конкретні особи: кредитор і боржник (див. коментар до ст. 510 ЦК).

    Юридичним об´єктом зобов´язання є та поведінка особи, яку вправі вимагати кредитор. Ця поведінка може полягати у здійсненні боржником певних позитивних дій або в утриманні від здійснення певних дій. Наведений у коментованій статті перелік таких позитивних дій є орієнтовним і не вичерпним. Що стосується утримання від вчинення певних дій, то воно як правило, не є самостійним об´єктом зобов´язання, а лише супроводжує активні дії однієї з сторін з метою найбільшого задоволення інтересів другої. Слід також зазначити, що зобов´язання, об´єктом яких є здійснення боржником однієї єдиної дії, є нечисленними. Набагато частіше боржник повинен вчинити не одну, а ряд позитивних дій, як однорідних, так і неоднорідних за характером (приклад) або утриматися не від одної певної дії, а від дій певного роду.

    Що стосується матеріального об´єкта зобов´язання або, як його частіше називають, предмета виконання, то ним можуть бути речі, гроші і інше майно, а також дії, що не мають матеріальної оцінки, як наприклад, у безоплатному договорі доручення.

    Зміст зобов´язання утворюють суб´єктивні права і обов´язки його учасників, переважно, майнового характеру.

    Як будь-які інші цивільні правовідносини, зобов´язання виникають при настанні певних юридичних фактів. Ці факти, а також певні їх сукупності називають підставами виникнення зобов´язань.

    Підстави виникнення зобов´язань визначені в ч. 2 статті, що коментується, шляхом відсилання до ст. 11 ЦК (див. коментар). Особливе місце серед цих підстав, безумовно, належить договору, оскільки саме з цивільно-правових договорів виникає переважна більшість зобов´язань. Що ж стосується інших, передбачених статтею 11 ЦК підстав виникнення цивільних прав і обов´язків, то вони можуть виступати в якості підстав виникнення зобов´язань як самостійно, так і у сукупності з іншими юридичними фактами, утворюючи так звані юридичні (фактичні) склади.

    Зобов´язання має ґрунтуватися на загальних засадах цивільного законодавства, зокрема, на засадах добросовісності, розумності та справедливості (див. коментар до ст. З ЦК).

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати