Стаття 731. Договір ренти

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 9019

    Переглядів

  • 9019

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. За договором ренти одна сторона (одержувач ренти) передає другій стороні (платникові ренти) у власність майно, а платник ренти взамін цього зобов'язується періодично виплачувати одержувачеві ренту у формі певної грошової суми або в іншій формі.

    2. Договором ренти може бути встановлений обов'язок виплачувати ренту безстроково (безстрокова рента) або протягом певного строку.

    Попередня

    756/1343

    Наступна
    Додати в обране

    Договір ренти слід віднести до нових цивільних договорів, оскільки можливість відчуження майна в обмін на надання колишньому власнику сталого грошового або іншого утримання раніше обмежувалася.

    Відповідно до ч. І статті, що коментується, договір ренти — це цивільно-правовий договір, згідно з яким одна сторона (одержувач ренти) передає іншій стороні (платнику ренти) у власність майно, а платник ренти зобов´язаний в обмін на отримане майно періодично виплачувати одержувачеві ренту у вигляді певної грошової суми чи надання засобів на його утримання в іншій формі.

    Для ренти характерні такі ознаки: під рентою слід розуміти передачу того, що передана (для отримання ренти необхідна передача певного майна) рента носить безперервний характер; рентні відносини характеризуються тривалістю існування і періодичністю виплат; рента не пов´язана з отриманням прибутку.

    Істотною умовою договору, що передбачає передання під виплату ренти грошової суми або іншого рухомого майна, є умова, яка встановлює обов´язок платника ренти надати забезпечення виконання його зобов´язань, або застрахувати на користь одержувача ренти ризик відповідальності за невиконання або неналежне виконання цих обов´язків (див. ст.735 ЦК та коментар до неї).

    Закон не встановлює обмежень з приводу майна, яке передається під виплату ренти. Предметом договору ренти виступає майно, яке відчужується під виплату ренти, а з другого боку, — сама рента, яка виплачується її одержувачеві. Оскільки цей договір є новелою, то теоретично можлива передача під виплату ренти майнових прав, інформації, результатів інтелектуальної діяльності, виключних прав на них, виконання робіт та надання послуг з тією ж метою. Переважною формою рентних платежів виступають грошові суми, але в договорі можна передбачити виплату ренти шляхом надання речей, виконання робіт та надання послуг, які відповідають за вартістю грошовому еквіваленту ренти, крім цього, можливе встановлення змішаної форми ренти, яка включає в себе виплату грошових сум і надання утримання в натурі. Договір ренти може бути укладений на певний термін або безстрокове, рентні платежі проводяться щоквартально, якщо інше не передбачено договором.

    Ціна договору ренти є також істотною умовою. Для встановлення ціни з однієї сторони необхідна оцінка вартості майна. При укладенні договору ренти житла оцінка вартості може надаватися в довідці-характеристиці БТІ. Ця оцінка необхідна для обчислення держмита при нотаріальному посвідченні договору і відповідно до цієї оцінки платник ренти як власник сплачуватиме податки. Ціна договору ренти еквівалентна сумі рентних платежів.

    За своєю юридичною природою договір ренти є двостороннім, оскільки платник ренти та одержувач ренти мають права та обов´язки. Поділ договорів буває на реальній і консенсуальній основі, на впливі фактичної передачі майна, на дійсності пов´язаного з нею договору.

    Зазначений договір набуває чинності з моменту його державної реєстрації і в цей же момент до платника ренти переходить право власності на майно, але платник ренти має право відчужувати майно, передане йому під виплату ренти, лише за згодою одержувача ренти. Рентний договір укладається одержувачем ренти для забезпечення матеріальної сторони. Його економічне становище полягає в тому, що він відмовляється від капіталізації грошових засобів з тим, щоб отримати грошові засоби у вигляді періодичних рентних платежів або натуральних виплат, призначення яких полягає в задоволенні необхідних умов для існування. Отже, договір ренти слід вважати реальним. Рента — як правило, довготривалий договір, його специфіка передбачає тривалість договірних відносин, які можуть нараховувати не одне десятиліття. Договір ренти пов´язаний з ризиком, тому що розмір рентних платежів може бути більшим або меншим від вартості відчуженого під ренту майна. Залежно від строку, на який передбачається виплата ренти, договори діляться на ренту, укладену на певний строк та безстрокову ренту. Відмінність безстрокової ренти від договору ренти, укладеного на певний строк, полягає в тому, що в договорі сторонами не обумовлюється строк закінчення виплат.

    Договір ренти належить до групи договорів, спрямованих на сплатну передачу майна у власність незалежно від характеру та форми зустрічної вимоги.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати