Стаття 104. Припинення юридичної особи

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 10908

    Переглядів

  • 10908

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.

    {Частина перша статті 104 в редакції Закону № 642-VII від 10.10.2013 }

    2. Юридична особа, яка не вправі розподіляти прибуток між учасниками, не може бути реорганізована, якщо серед правонаступників є юридична особа, наділена таким правом. Якщо серед правонаступників є юридична особа, яка не вправі розподіляти прибуток між учасниками, рішення про реорганізацію товариства, наділеного таким правом, приймається одностайно загальними зборами учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства.

    Положення цієї частини не застосовуються до державних установ.

    {Частину другу статті 104 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2465-IX від 27.07.2022 }

    {Статтю 104 доповнено новою частиною згідно із Законом № 2275-VIII від 06.02.2018 }

    3. Юридична особа, яка не вправі розподіляти майно між учасниками, зокрема у разі ліквідації, не може бути реорганізована, якщо серед правонаступників є юридична особа, наділена таким правом. Якщо серед правонаступників є юридична особа, яка не вправі розподіляти майно між учасниками, рішення про реорганізацію товариства, наділеного таким правом, приймається одностайно загальними зборами учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства.

    Положення цієї частини не застосовуються до державних установ.

    {Частину третю статті 104 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2465-IX від 27.07.2022 }

    {Статтю 104 доповнено новою частиною згідно із Законом № 2275-VIII від 06.02.2018 }

    4. Установа не може бути перетворена, крім випадків, передбачених законом.

    Державна установа може бути перетворена в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю або товариство з додатковою відповідальністю.

    {Частину четверту статті 104 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2465-IX від 27.07.2022 }

    {Статтю 104 доповнено новою частиною згідно із Законом № 2275-VIII від 06.02.2018 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 421-IX від 20.12.2019 }

    5. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

    6. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

    7. Особливості припинення банку, страховика, кредитної спілки як юридичної особи встановлюються законом.

    {Статтю 104 доповнено частиною згідно із Законом № 3795-VI від 22.09.2011 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1909-IX від 18.11.2021 }

    Попередня

    107/1343

    Наступна
    Додати в обране

    На відміну від ЦК 1963 р., який передбачав дві форми (два способи) припинення юридичних осіб — ліквідація і реорганізація, новий ЦК не використовує термін «реорганізація». Виняток становить лише положення ст. 129 ЦК, де зазначено про примусову реорганізацію юридичної особи. Замість терміна «реорганізація» у новому кодексі говориться про те, що її діяльність припиняється внаслідок передання всього свого майна, прав та обов´язків іншим юридичним особам -- правонаступникам. Виділяються наступні різновиди такого способу припинення юридичних осіб — злиття, приєднання, поділ, перетворення.

    Злиття передбачає припинення діяльності двох або більше юридичних осіб і передачу всіх прав та обов´язків одній новій створеній в результаті таких дій юридичній особі.

    Приєднання передбачає припинення діяльності однієї юридичної особи і передачу всіх прав і обов´язків іншій юридичній особі.

    Поділ передбачає припинення діяльності однієї юридичної особи і передачу у відповідних частках усіх прав та обов´язків кільком юридичним особам — правонаступникам.

    При перетворенні юридичної особи одного виду в юридичну особу іншого виду (зміна організаційно-правової форми) до новоствореної юридичної особи переходять права і обов´язки попередньої.

    Для всіх зазначених способів припинення юридичної особи притаманні дві особливості: по-перше, здійснюється фактичне припинення юридичної особи; по-друге, права та обов´язки переходять до правонаступників. Таке правонаступництво ще називають універсальним.

    Нові юридичні особи, до яких у результаті реорганізації перейшли майнові обов´язки, несуть за ними матеріальну відповідальність і у випадку, якщо отримане ними майно не покриває вимог кредиторів.

    Ліквідація — це така форма припинення юридичної особи, при якій вона перестає існувати зі всіма правами і обов´язками, що їй належать. При ліквідації права і обов´язки не переходять до іншої особи. Ліквідація юридичної особи здійснюється ліквідаційною комісією.

    Зараз в Україні юридичні особи вважаються такими, що припинили своє існування з моменту вилучення їх з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України. Факт вилучення юридичної особи з державного реєстру підтверджується довідкою органів статистики. За новим кодексом юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

    Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або

    банкрутства встановлюється Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати