Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Стаття 551. Предмет неустойки

1. Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно.

2. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі, якщо таке збільшення не заборонено законом.

{Абзац другий частини другої статті 551 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1734-VIII від 15.11.2016}

Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом.

3. Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ": 

Аналізуйте судовий акт: Розмір неустойки НЕ МОЖЕ значно перевищувати розмір збитків та при її стягненнні застосовуються принципи розумності та справедливості (№ 755/20081/15 від 26.06.2017)

Це судове рішення, на мою думку, повністю відповідає як духу закону та і принципам справедливості, які є невід'ємною частиною цивільного права.

У цій справі уповноважена особа Фонду гарантування звернулась до суду про стягнення із боржника та поручителя кредитних коштів. Слід зауважити, що за позовними вимогами позивач ставив питання про стягнення із відповідачів 153269,74 грн. з яких: 73530,78 грн. - несплачені відсотки; 69328,96 грн. - несплачена пеня; 10410 грн. - несплачений штраф.

Слід зауважити, що раніше судом з боржників було стягнуто заборгованість за кредитним договором. Проте, мотивуючи свої позовні вимоги позивач послався на правову позицію, висловлену ВСУ у рішенні від 25.05.2016 при розгляді справи № 6-157цс16 відповідно до якого проценти та штрафні санкції на заборгованість по кредиту нараховуються боржнику або поручителю і після ухвалення рішення про задоволення вимог кредитора до його фактичного виконання.

В свою чергу суд першої інстанції та апеляційний суд з рішенням яких погодився і ВССУ зменшив суму пені до розміру 1000 грн. та зазначив, що згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Обгрунтовуючи такий висновок суди послалися на рішення ВСУ від 03.09.2014 у справі № 6-100цс14, яким визначено, що частина третя статті 551 ЦК України з урахуванням положень статті 3 ЦК України щодо загальних засад цивільного законодавства та частини четвертої статті 10 ЦПК України щодо обов’язку суду сприяти сторонам у здійсненні їхніх прав дає право суду зменшити розмір неустойки за умови, що він значно перевищує розмір збитків.

0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
Назва події
Завантаження основного зображення
Вибрати зображення
Текст опис події:
1