Промисловий зразок — це нове конструктивне вирішення виробу, що визначає його зовнішній вигляд, придатне для відтворення промисловим способом. Правова охорона надається промисловому зразку, що не суперечить громадському порядку, принципам гуманності і моралі та відповідає умовам патентоздатності — новизні та промисловій придатності.
Промисловий зразок визнається новим, якщо сукупність його суттєвих ознак не стала загальновідомою у світі до дати подання заявки до Установи, або якщо заявлено пріоритет до дати її пріоритету. Крім того, в процесі встановлення новизни промислового зразка береться до уваги зміст усіх заявок, що раніше надійшли до Установи. На визнання промислового зразка патентоздатним не впливає розкриття інформації про нього автором або особою, яка одержала від автора прямо чи опосередковано таку інформацію протягом шести місяців до подання заявки до Установи, або якщо заявлено пріоритет до дати її пріоритету. При цьому обов´язок доведення обставин розкриття інформації покладається на особу, заінтересовану в застосуванні цієї норми.
Промисловий зразок визнається промислово придатним, якщо його можна використати в промисловості або в іншій сфері діяльності.
Об´єктом промислового зразка можуть бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового виробу і призначені для задоволення естетичних і ергономічних потреб. Проте не можуть одержати правову охорону як промислові зразки: об´єкти архітектури (крім малих архітектурних форм), промислові, гідротехнічні та інші стаціонарні споруди; друкована продукція як така; об´єкти нестійкої форми з рідких, газоподібних, сипких або подібних їм речовин тощо. Промислові зразки можуть бути об´ємні (моделі, форма), площинними (малюнки) або комбінованими. Об´ємні промислові зразки являють собою композицію, в основу якої покладена об´ємно-просторова структура, наприклад, зовнішній вигляд меблів, будь-яких машин, люстра тощо. Площинні промислові зразки являють собою композицію, в основу якої покладено лінійно-графічне співвідношення елементів, яке не може бути сприйняте візуально як об´ємне, наприклад, зовнішній вигляд килима, хустки, тканини тощо. Комбіновані промислові зразки характеризуються загальними ознаками, властивими об´ємним і площинним зразкам, наприклад, зовнішній вигляд інформаційного табло, виставочної конструкції композиції, будівельної оздоблювальної плитки тощо.
Розрізняють однооб´єктні промислові зразки і багатооб´єктні. До перших відносяться площинні двомірні - промисловий малюнок -- зображення, виконане за допомогою графічних засобів (наприклад, малюнок декоративної тканини, килима тощо); об´ємні тримірні (закінчений промисловий виріб — машина, прилад); об´ємні тримірні, які є частиною виробу, якщо вони призначені для використання з низкою виробів і має самостійну завершену композицію, наприклад, фара, різноманітні ручки.
До багатооб´єктних промислових зразків відносяться: набори виробів, тобто сукупність предметів одного призначення, які в сукупності складають єдине ціле (наприклад, набір інструментів).
Комплект виробів — повний набір яких-не-будь предметів, які в сукупності складають ціле (наприклад, комплект білизни, комплект частин машини). Гарнітур — повний набір, комплект предметів, які служать певній меті (наприклад, гарнітур меблі, гарнітур білизни). Сервіз — повний набір столової або чайної посуди з єдиним художнім оформленням, розрахований на певну кількість людей. Інтер´єр -- архітектурно і художньо оформлене внутрішнє приміщення, внутрішній простір різних приміщень, архітектурних споруд, а також підйомно-транспортних машин і транспортних засобів (наприклад, кабіни, салони, каюти, рубки тощо). Варіанти виробів — художньо-конструкторські рішення одного і того ж виробу, які відрізняються сукупністю суттєвих ознак, що визначають естетичні і ергономічні особливості виробу.