Головна Сервіси для юристів ... Закони Цивільний кодекс України Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом...

Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
 • 4520

  Переглядів

 • 4520

  Переглядів

 • Додати в обране

  1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

  Попередня

  1297/1341

  Наступна
  Додати в обране
  КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

  Аналізуйте судовий акт: П’ятирічний строк проживання однією сім’єю, для спадкування у четвертій черзі, враховує роки і до прийняття Сімейного кодексу України (до 01.01.2004 р.) також (ВС ОП КЦС № 582/18/21 від 18.09.2023 р. ВІДСТУП)
   У цій справі ВС ОП КЦС вирішив ситуацію стосовно колізії у строках, які враховуються при спадкуванні осіб четвертої черги - тих, які п‘ять і більше років проживали однією сім‘єю із спадкодавцем.

  Так, позивач у цій справі, проживав із спадкодавицею із 1986 року разом, вони були як сім‘я, але шлюб не реєстрували. Коли «громадянської дружини» не стало, чоловік вважав що прийняв спадщину «автоматично», а коли виявив, що спадщину прийняла двоюрідна онука (що була в п‘ятій черзі) - змушений був звернутися за захистом до суду, щоб повернути спадкове майно.

  Всі судові інстанції прийняли його вимоги. Однак звернувшись до ВС, відповідач вказувала одну річ, яка стала підставою для передачі справи до ОП ВС КЦС. Вона навела практику Верховного Суду у справі № 493/915/16-ц де викладена правова позиція, що: «встановлюючи факт постійного проживання позивача зі спадкодавцем з 01 січня 1999 року по 09 січня 2009 року, суди попередніх інстанцій не врахували, що вказаний факт може бути встановлено судом лише з дня набрання чинності СК України, 01 січня 2004 року, оскільки законодавством України, яке діяло до 2004 року, встановлення такого факту не було передбачено». На думку відповідачки - з дня прийняття Сімейного кодексу України до дня смерті п’ять років не пройшло, тому і спадкування позивачем по четвертій черзі - не можливе.

  Отже, у цій справі: колегія ОП ВС КЦС все ж таки прийняла доводи позивача, доволі логічно виклавши такі висновки: Читати повністю

  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст