Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Стаття 356. Право спільної часткової власності

1. Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

2. Суб'єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ": 

Аналізуйте судовий акт: Як розділити майно між двома його співвласниками: «поділ» майна чи «виділ» частки в натурі? (ВС/КЦС у справі № 310/7011/17 від 28.07.2021)

Якщо спірне майно, належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, то виділ частки в цьому майні лише для позивача є неможливим, а можливий поділ цього майна в натурі між сторонами, внаслідок чого право спільної часткової власності на нього припиняється – до таких висновків дійшов ВС при розгляді даної справи.

До суду звернулась співвласниця будинку із позовом до іншого власника про виділ її частки у нерухомому майні в натурі, також просила виділити у користування частку земельної ділянки.

Позов мотивувала тим, що не може розпоряджатись майном без погодження з іншим співвласником, хоча у кожного із них склалось фактичне користування окремими частками будинку, а отже це призводить до порушення її права власності.

До позову було надано висновок експерта про можливість поділу будинку із землею між співвласниками.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що експертне дослідження немає визначення вартості майна, яке виділяється та яке залишається у власності іншого співвласника, відповідність реальної частки ідеальній. З огляду на зазначене суд зазначив про неможливість вирішити питання про виділ частки майна в натурі.

Апеляційний суд задовольнив позов частково, зокрема, виділив частку у нерухомому майні позивачу та виділив у користування двох співвласників відповідні частини земельної ділянки, для обслуговування будинку.

Другий співвласник із даним рішенням не погодився та оскаржив його до касаційного суду.

Розглянувши касаційну скаргу, ВС зазначив, що спільна часткова власність є специфічною конструкцією через множинний суб’єктний склад та єдність об`єкта. Кожен учасник спільної часткової власності володіє не часткою майна в натурі, а часткою в праві власності на спільне майно в цілому. Ці частки є ідеальними й визначаються відповідними процентами від цілого чи у дробовому вираженні.

ВС вказав, що виходячи з аналізу змісту ст. 356, 367, 364 ЦКУ, поняття «поділ» та «виділ» не є тотожними.

Так, при поділі майно, що знаходиться в спільній частковій власності, поділяється між усіма співвласниками, і правовідносини спільної часткової власності припиняються.

Натомість, при виділі частки правовідносини спільної часткової власності, як правило, зберігаються, а припиняються лише для співвласника, частка якого виділяється.

Винятком з цього правила є ситуація, коли майно належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, - тоді має місце поділ спільного майна. Тобто, поділ спільного майна відрізняється від виділу частки співвласника або припинення його права на частку в спільному майні однією суттєвою ознакою - у разі поділу майна право спільної часткової власності на нього припиняється.

Враховуючи той факт, що позовні вимоги заявлені саме про виділ частки в праві спільної часткової власності на домоволодіння за правилами статті 364 ЦК України та визначення порядку користування земельною ділянкою між співвласниками відповідно до часток у житловому будинку, тобто, позивач не заявляла вимог про поділ домоволодіння в натурі між сторонами в порядку статті 367 ЦК України, ВС зазначив, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову, однак, помилився із мотивами.

З огляду на зазначене, ВС залишив в силі рішення суду першої інстанції, проте змінив в частині мотивування, відповідно до позиції касаційного суду.

0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
Назва події
Завантаження основного зображення
Вибрати зображення
Текст опис події:
0