Зазначену в чеку суму банк — платник видає чекоутримувачу за рахунок коштів, що знаходяться на рахунку чекодавця, або за рахунок коштів, депонованих їм на окремому рахунку, але не понад ту суму, що банк гарантував за узгодженням з чекодавцем.
Для гарантованої оплати розрахункових чеків чекодавець бронює кошти на окремому аналітичному рахунку «Розрахунки чеками» відповідних балансових рахунків (далі — аналітичний рахунок «Розрахунки чеками») у банку-емітенті.
Для цього разом із заявою на видачу чекової книжки чекодавець подає до банку-емітента платіжне доручення для перерахування коштів на аналітичний рахунок «Розрахунки чеками».
Чекову книжку на ім´я чекодавця (фізичної особи) банк-емітент видає на суму, що не перевищує залишок коштів на рахунку чекодавця.
Строк дії чекової книжки — один рік, розрахункового чека, який видається фізичній особі для одноразового розрахунку, — три місяці з дати їх видачі. День оформлення чекової книжки або розрахункового чека не враховується. Розрахункові чеки, виписані після зазначеного строку, вважаються недійсними і до оплати не приймаються.
Строк дії невикористаної чекової книжки може продовжуватися за погодженням з банком-емітентом, про що він робить відповідну відмітку на обкладинці чекової книжки (у правому верхньому куті), яка засвідчується підписом головного бухгалтера і відбитком штампа банку.
Розрахунковий чек із чекової книжки пред´являється до оплати в банк чекодержателя протягом 10 календарних днів (день виписки розрахункового чека не враховується).
Розрахунковий чек приймається чекодержателем до оплати безпосередньо від чекодавця, на ім´я якого оформлені документи, що підтверджують отримання ним товарів (виконання робіт, надання послуг).
Платник зобов´язаний перевірити дійсність чека і правомочності чекоутримувача шляхом звірення даних і підпису чекодавця, номера його рахунку з відповідними зведеннями, зазначеними в чековій картці.
Збитки, що виникли в результаті оплати чека, що не відповідає установленим вимогам, або утримуючого зведення, не відповідні дані чекової картки, несе банк — платник. В усіх випадках, коли вина платника в оплаті чека, пред´явленого до оплати несумлінним набувачем, не доведена, збитки несе чекодавець.