Головна Сервіси для юристів ... Закони Цивільний кодекс України Стаття 360. Утримання майна, що є у спільній частковій власності Стаття 360. Утримання майна, що є у спільній частк...

Стаття 360. Утримання майна, що є у спільній частковій власності

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
 • 3154

  Переглядів

 • 3154

  Переглядів

 • Додати в обране

  1. Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

  Попередня

  367/1341

  Наступна
  Додати в обране
  КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

  Аналізуйте судовий акт: Житлово-комунальні послуги зобов’язаний оплачувати кожен із співвласників квартири (КЦС/ВС у справі № 703/2200/15-ц від 19 серпня 2020 року)

  Позивачка звернулася до суду з позовом до Відповідача про усунення перешкод у користуванні жилим приміщенням та зобов’язання вчинити певні дії.

  У свою чергу Відповідач звернувся із зустрічним позовом про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням та зняття її з реєстрації.

  Сторони – колишнє подружжя. Шлюб між ними було розірвано. Чоловік зареєстрований та проживає у квартирі, іншого житла не має. Колишня дружина зареєстрована у зазначеній квартирі, але вже кілька років не проживає у ній, особисті речі у квартирі відсутні.

  Питання, яке, зокрема, вирішувалося судами – чи має право співвласник (колишній чоловік), який виконав обов’язок щодо сплати витрат на утримання майна (квартири), вимагати від іншого співвласника (колишньої дружини) їх відшкодування?

  Позиція судів першої та апеляційної інстанції полягала у тому, що, оскільки між сторонами відсутні договірні відносини щодо розподілу витрат на утримання спірної квартири, відповідач житлово-комунальними послугами не користувалась, то відсутні підстави для стягнення з неї витрат за вказані послуги.

  Позиція Верховного Суду:

  Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

  Співвласник, який виконав солідарний обов`язок щодо сплати необхідних витрат на утримання майна (у даному випадку це оплата послуг з опалення квартири, водопостачання, електроенергії, послуги вивезення відходів, послуги з утримання будинку та прибудинкової території), має право вимагати від іншого співвласника їх відшкодування (право зворотної вимоги, регрес).

  Керуючись, зокрема, ч. 4 статті 544 ЦК України Верховний Суд робить висновок, що якщо хтось із співвласників відмовляється брати участь у витратах, інші співвласники можуть здійснити їх самостійно і вимагати від цього співвласника відшкодування понесених витрат у судовому порядку або ж безпосередньо звернутись до суду з позовом про примусове стягнення з співвласника, який відмовився нести тягар утримання спільного майна, коштів для цієї мети.

   

  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст