Головна Сервіси для юристів ... Закони Цивільний кодекс України Стаття 360. Утримання майна, що є у спільній частковій власності Стаття 360. Утримання майна, що є у спільній частк...

Стаття 360. Утримання майна, що є у спільній частковій власності

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 5751

    Переглядів

  • 5751

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

    Попередня

    369/1343

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Житлово-комунальні послуги зобов’язаний оплачувати кожен із співвласників квартири (КЦС/ВС у справі № 703/2200/15-ц від 19 серпня 2020 року)

    Позивачка звернулася до суду з позовом до Відповідача про усунення перешкод у користуванні жилим приміщенням та зобов’язання вчинити певні дії.

    У свою чергу Відповідач звернувся із зустрічним позовом про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням та зняття її з реєстрації.

    Сторони – колишнє подружжя. Шлюб між ними було розірвано. Чоловік зареєстрований та проживає у квартирі, іншого житла не має. Колишня дружина зареєстрована у зазначеній квартирі, але вже кілька років не проживає у ній, особисті речі у квартирі відсутні.

    Питання, яке, зокрема, вирішувалося судами – чи має право співвласник (колишній чоловік), який виконав обов’язок щодо сплати витрат на утримання майна (квартири), вимагати від іншого співвласника (колишньої дружини) їх відшкодування?

    Позиція судів першої та апеляційної інстанції полягала у тому, що, оскільки між сторонами відсутні договірні відносини щодо розподілу витрат на утримання спірної квартири, відповідач житлово-комунальними послугами не користувалась, то відсутні підстави для стягнення з неї витрат за вказані послуги.

    Позиція Верховного Суду:

    Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

    Співвласник, який виконав солідарний обов`язок щодо сплати необхідних витрат на утримання майна (у даному випадку це оплата послуг з опалення квартири, водопостачання, електроенергії, послуги вивезення відходів, послуги з утримання будинку та прибудинкової території), має право вимагати від іншого співвласника їх відшкодування (право зворотної вимоги, регрес).

    Керуючись, зокрема, ч. 4 статті 544 ЦК України Верховний Суд робить висновок, що якщо хтось із співвласників відмовляється брати участь у витратах, інші співвласники можуть здійснити їх самостійно і вимагати від цього співвласника відшкодування понесених витрат у судовому порядку або ж безпосередньо звернутись до суду з позовом про примусове стягнення з співвласника, який відмовився нести тягар утримання спільного майна, коштів для цієї мети.

     

    1. Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов´язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов´язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов´язаннями, пов´язаними із спільним майном.

    У зв´язку з зобов´язальними правовідносинами, що існують між співвласниками при праві спільної часткової власності, кожен із співвласників має право не тільки на доходи від спільного майна, але і зобов´язаний у відповідності зі своєю часткою в праві спільної часткової власності брати участь у витратах по управлінню, утриманню і збереженню спільного майна, в сплаті податків, зборів (обов´язкових платежів), а також відповідати перед третіми особами по зобов´язаннях, пов´язаних зі спільним майном. Зазначені правовідносини безпосередньо не обумовлені правом спільної часткової власності.

    Для їхнього виникнення необхідні додаткові юридичні факти. Якщо хто-небудь з учасників права спільної часткової власності ухиляється від участі в спільних витратах, інші співвласники, що внесли за нього платежі по спільному майну, вправі стягнути з нього внесену частку витрат. У цьому випадку виникає зобов´язання з безпідставного збагачення (ст. 469 ЦК, 1963 р., ст.1212 ЦК). Учасники спільної часткової власності, як це випливає із змісту ст. 540 ЦК, несуть часткову відповідальність по спільних боргах.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати