Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Стаття 5. Дія актів цивільного законодавства у часі

1. Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

2. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

3. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ": 

Аналізуйте судовий акт: ВС роз’яснив в який строк може звернутись член КСП за захистом свого права на пай (ВС/КЦС у справі №617/537/19 від 04.08.2021)

Створення КСП, першочергово, було обумовлено необхідністю «роздержавлення» землі та передачу її спочатку у колективну, а потім - у приватну власність. Зокрема, законодавець передбачив, що кожен член КСП, у результаті розпаювання майна, міг отримати для власних потреб земельну ділянку – пай.

Разом з тим, як вбачається із даної справи, судовий захист свого права необхідно здійснювати своєчасно.
Позивачка звернулась до суду із вимогами про визнання права на земельну частку (пай).

Пояснювала необхідність звернення до суду тим, що будучи членом КСП, вона мала право на отримання земельної частки (паю) при розпаюванні земель. Однак, у додаток до державного акта КСП помилково не було внесено її прізвище як особи-члена КСП.

З цих підстав позивачка своєчасно не отримала сертифікат на свою земельну частку та відповідно не має належних документів на підтвердження свого права на землю.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, у зв`язку з пропуском строку позовної давності для звернення до суду із цим позовом.

Не погоджуючись, позивачка звернулась до ВС із касаційною скаргою.

Розглядаючи справу, ВС погодився із тим, що суди вірно встановили наявність у позивачки права на отримання земельного паю і дійсно це право було порушено, оскільки її прізвище не було вказано при оформленні документів із розпаювання земель КСП.

Зокрема, ВС проаналізував законодавство, що діяло на момент виникнення відносин та зазначив, що громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку чи виключено з нього - додатка до державного акта на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.

Однак, ВС погодився і з позицією судів попередніх інстанцій, щодо пропуску строків звернення до суду.
Про порушення своїх прав як члена КСП позивачка дізналася або повинна була дізнатися, коли почалося розпаювання земель колишніх колгоспників. Отже, право на позов у позивачки виникло у 1996 році, тобто після видачі КСП державного акта на землю.

З урахуванням ст. 58 Конституції, ст. 5 ЦК України, ВС вказав, що в цій справі слід застосовувати положення актів цивільного законодавства, чинних на момент виникнення спірних правовідносин, а саме ЦК УРСР.

Оскільки право на позов виникло ще у 1996 році, то трирічний строк позовної давності, встановлений статтею 71 ЦК УРСР 1963 року, сплинув до набрання чинності ЦК України 2003 року, тому суд зобов`язаний самостійно застосувати наслідки його спливу, без подання відповідної заяви іншими сторонами спору, як це передбачала ст. 80 ЦК УРСР.

Натомість, Позивачка не навела обґрунтованих підстав для визнання поважними причин пропуску позовної давності для звернення до суду із позовом.

З огляду на зазначене, ВС дійшов до висновку про відсутність підстав для скасування рішень та відмовив у задоволенні касаційної скарги.

0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
Назва події
Завантаження основного зображення
Вибрати зображення
Текст опис події:
0