1. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
2. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
3. Якщо спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону України "Про міжнародне приватне право".
{Стаття 1221 із змінами, внесеними згідно із Законом № 189-VIII від 12.02.2015 ; в редакції Законів № 2923-IX від 23.02.2023 , № 3450-IX від 08.11.2023 }
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Аналізуйте судовий акт: Якщо нотаріусу не подані документи, які підтверджують місце відкриття спадщини, то спадщина відкривається за місцезнаходженням нерухомого майна спадкодавця (ВССУ від 7 вересня 2017р. у справі № 521/4123/16-ц)
Корисний та направлений проти формалізму висновок суду касаційної інстанції, який базується на застосуванні ч. 2, ст. 1221 ЦК України - «місце відкриття спадщини».
Так, на підставі заповіту племінник подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини від померлої тітки, в тому числі прийняття нерухомого майна - квартири, проте нотаріус відмовив спадкоємцю у видачі свідоцтва про право власності у порядку спадкування за заповітом. Підставою для відмови було неподання спадкоємцем документів, які підтверджують місце відкриття спадщини.
Встановлення місце відкриття спадщини процедурно має важливе значення. Перш за все - від місця відкриття спадщини залежить до нотаріуса якого саме нотаріального округу слід звертатися, по-друге – територіально вживаються заходи охорони спадкового майна та управління ним, по –третє – це підсудність пред’явлення вимог кредиторів, тощо.
Відмовляючи у видачі свідоцтва нотаріус керувався пунктами 1. 13, 1.14, глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22 лютого 2012 року, які передбачають, що:
«1.13.Місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою житлово-експлуатаційної організації, довідкою правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; записом у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідкою адресного бюро, довідкою райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою. Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.»
«1.14. У разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз’яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.»
Незрозуміло, що при наявності зазначених вище пунктів «нотаріальної інструкції» порушив нотаріус, проте суди прийшли до висновку, що відмова нотаріуса у видачі свідоцтва є безпідставною. Відповідно до ч. 2 ст. 1221 ЦК України, якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, тобто місцем відкриття спадщини після померлої особи є місцезнаходження належного їй на праві власності нерухомого майна – квартири.
Окрім цього відповідачем у цій справі є орган місцевого самоврядування, який оскаржуючи рішення суду у апеляційному та касаційному порядку намагався позбавити спадкоємця права на квартиру. Проте, не вийшло!
З іншого боку залишилося відкритим питання де б було місце відкриття спадщини, якщо б наприклад померла особа мала декілька квартир в різних населених пунктах…