Стаття 317. Зміст права власності

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 7785

    Переглядів

  • 7785

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

    2. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

    Попередня

    326/1343

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Видача довіреності на розпорядження транспортним засобом не є підставою для набуття права власності на транспортний засіб особою, яка цю довіреність отримала (ВС/КЦС у справі № 573/476/19 від 04 листопада 2020 р.)

    Попри всі застереження юристів, «продати автомобіль за довіреністю» вже стало традицією в Україні. Рішення ВС, що пропонується до уваги вкотре висвітлює всі недоліки такої схеми, в даному випадку для «покупця», який не оформив право власності на транспортний засіб.

    Фабула судового акту: Позивач (власник автомобіля) видав нотаріально посвідчену довіреність (з правом передоручення), якою уповноважив відповідача-1 і відповідача-2 здавати в оренду, обмінювати, продавати за ціною і на умовах на розсуд повіреного належний довірителю на праві власності автомобіль.

    Пізніше позивач скасував зазначену довіреність, про що направив на адресу відповідачів звернення, а також відповідне звернення про повернення автомобіля.

    На момент звернення до суду автомобіль на підставі виданої відповідачем-1 довіреності перебував у володінні відповідача-3, який відмовлявся повернути його власнику (позивачу).

    Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково.

    Витребувано у відповідача-3 автомобіль та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу й повернуто позивачу.

    Вирішуючи спір, суд апеляційної інстанції зазначив, що скасування довіреності має юридичне значення для представників і третіх сторін лише у випадку їх сповіщення про вчинення такої дії довірителем. Оскільки позивачем зазначеного порядку щодо третьої особи відповідача-3, який не знав і не міг знати про скасування довіреності, не дотримано, тому довіреність зберігає чинність для останнього до закінчення її дії.

    Позиція ВС: Видача довіреності на володіння, користування та розпорядження транспортним засобом без належного укладення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу не вважається укладеним відповідно до закону договором та не є підставою для набуття права власності на транспортний засіб особою, яка цю довіреність отримала.

    Оскільки відповідач-1, який діяв від імені позивача, та відповідач-3 не дотрималися порядку укладення договору купівлі-продажу, тому такий договір є неукладеним, а у сторін не виникли цивільні права та обов`язки щодо майна, яке було предметом такого договору.

    Враховуючи положення статей 317319321 ЦК України власник майна має право на захист свого права власності в разі порушення (невизнання або оспорювання) цього права на спірне майно.

     

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати