1. Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Аналізуйте судовий акт: Обізнаність про порушення права презюмується, неможливість довідатись про таке порушення слід довести (ВС/КЦС № 200/19766/16-ц від 15.01.2020)
Одним з важливих інститутів цивільного права є інститут позовної давності.
Виходячи із загальних принципів згаданої галузі права позовна давність насамперед дисциплінує учасників цивільних правовідносин, є запобіжником того, що суди змушені вирішувати справи про події, що мали місце в далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту з плином часу.
Водночас пропуск позовної давності, про який зазначає відповідач у спорі є однозначною підставою для відмови у позові.
У даній справі жінка звернулась до свого колишнього чоловіка із позовом про визнання договорі купівлі-продажу спільної квартири недійсним обґрунтовуючи його тим, що у 1997 році за спільні кошти вони купили квартиру, яку наступного року її на той час чоловік без її згоди продав її матері. Про порушення свого права вона дізналась лише у 2016 році.
Судом першої інстанції у задоволенні позову було відмовлено, оскільки відсутність згоди одного з подружжя на відчуження спільного майна сама по собі не може бути підставою для визнання договору недійсним - інший з подружжя в такому випадку має право на компенсацію вартості своєї частки. Одночасно вимогу про поновлення строку для захисту свого права цивільного позивач не заявляла. Жодних поважних причин пропуску позовної давності позивач та її представник суду не навели, а тому сплив строк позовної давності для захисту судом права позивача з приводу оскарження спірного правочину.
Апеляційний суд із таким висновком погодився.
Невдоволена таким рішенням позивачка подала касаційну скаргу, яку обґрунтувала тим, що суди не дали оцінки добросовісності сторін оспорюваного правочину та нотаріуса, який посвідчив договір за фіктивною заявою відповідача про те, що квартира придбана поза шлюбом. Покупець була обізнана про те, що квартира перебуває у спільній сумісній власності подружжя. Водночас відповідачі не зверталися до суду із заявою щодо пропуску строку позовної давності.
Оцінюючи вказані доводи Касаційний цивільний суд не визнав такі доводи обґрунтованими та у своїй постанові в частині застосування позовної давності вказав, що позивач у позовній заяві зазначала, що нею не пропущено строк позовної давності, оскільки про порушення своїх прав вона дізналася у квітні 2016 року, коли на адресу її проживання надійшла позовна заява про визнання спадкових прав на квартиру.
В свою чергу згідно прцедентної практики Європейського суду з прав людини позовна давність – це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце в далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту з плином часу
Порівняння термінів «довідалася» та «могла довідатися», що містяться в статті 76 ЦК Української РСР, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо.
Позивач повинен також довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого цивільного права, що також випливає із загального правила про обов`язковість доведення стороною спору тих обставин, на котрі вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач, навпаки, мусить довести, що інформацію про порушення можна було отримати раніше.