Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Стаття 442. Заміна сторони виконавчого провадження

1. У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.

2. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.

3. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.

Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

4. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу.

5. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ": 

Аналізуйте судовий акт: Міську раду, яка є засновником комунального підприємства не можна вважати його правонаступником у разі припинення підприємства (ВС/КЦС у справі № 462/421/18 від 04.02.2021)

У цій справі ВС дав відповідь на питання, кого можна вважати правонаступником комунального підприємства у разі його припинення.

Позивач звернувся до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні.

Заяву обґрунтовував тим, що рішенням районного суду задоволено його позов щодо стягнення з комунального підприємства (стоматологічної поліклініки) заборгованості по заробітній платі. На момент звернення із заявою судове рішення залишається не виконаним і виконання його є неможливим з підстав відсутності коштів на рахунках відповідача та прийняттям міською радою рішення про ліквідацію боржника.

Комунальна стоматологічна поліклініка є юридичною особою публічного права, засновником якої є міська рада, уповноваженим органом - управління охорони здоров`я міської ради. Установу було створено для здійснення некомерційної господарської діяльності, а його майно перебуває в комунальній власності та було закріплене за ним на праві оперативного управління; все майно та кошти належать засновнику.

Зважаючи на той факт, що у комунального підприємства відсутнє фінансування і воно знаходиться у стані припинення позивач звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження боржника, на його засновника – міську раду.

На думку позивача, правовий статус комунального підприємства як самостійної юридичної особи не звільняє державу в особі її державних органів від відповідальності за борги підприємства в розумінні ст. 129 Конституції та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Ухвалою суду першої інстанції про заміну сторони виконавчого провадження у справі задоволено.

Рішенням апеляційного суду ухвалу суду першої інстанції скасовано та відмовлено у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження. Так, апеляційний суд зазначив, що відповідач знаходиться в стані припинення, шляхом приєднання до іншого комунального підприємства, до якого, як правонаступника, переходять усі права та обов`язки, тому підстави для заміни сторони виконавчого провадження на міську раду відсутні.

Позиція ВС: ВС погодився з висновком апеляційного суду, зазначивши, що оскільки міська рада та/чи управління охорони здоров`я департаменту гуманітарної політики міської ради не є правонаступниками прав та обов`язків комунальної стоматологічної поліклініки, яке перебуває в стані припинення (ліквідації) відсутні правові підстави для заміни боржника у виконавчому провадженні.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Також відповідно до ч. 1 та 2 ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань комунальна стоматологічна поліклініка перебуває у стані припинення із 29 листопада 2018 року, процедура припинення юридичної особи не завершена, відомості про правонаступників юридичної особи відсутні.

0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
Назва події
Завантаження основного зображення
Вибрати зображення
Текст опис події:
0