Публічні заклики до агресивної війни або до розв’язування воєнного конфлікту, а також виготовлення матеріалів із закликами до вчинення таких дій з метою їх розповсюдження або розповсюдження таких матеріалів -
караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.
Безпосередній об’єкт цього злочину - мир між державами і народами. Генеральна Асамблея ООН ще в 1947 р. засудила пропаганду війни, а в Декларації про право народів на мир від 12 листопада 1984 р. проголосила, що народи нашої планети мають священне право на мир. Збереження цього права і сприяння його здійсненню визнається одним з основних обов’язків кожної держави.
Предмет злочину - матеріали із закликами до агресивної війни або до розв’язування воєнного конфлікту (друкована і рукописна продукція, аудіо- і відеокасети, дискети, лазерні диски та інші матеріальні носії інформації).
Об’єктивну сторону цього злочину характеризують альтернативні дії:
публічні заклики до агресивної війни або розв’язування воєнного конфлікту;
виготовлення матеріалів із закликами до вчинення таких дій; 3) розповсюдження таких матеріалів.
Визначення агресії дається в резолюції ХХІХ сесії Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 р. Під агресією слід розуміти застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави або будь-яким іншим чином, що несумісний зі Статутом ООН. Свідченням агресії, як правило, є таке застосування збройних сил державою першою. Встановлення наявності акту агресії входить до повноважень Ради Безпеки ООН.
Актом агресії може визнаватися будь-яке із таких діянь: 1) вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка воєнна окупація, яка є результатом такого вторгнення чи нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її; 2) бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави; 3) блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави; 4) напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили чи морські та повітряні флоти іншої держави; 5) застосування збройних сил однієї держави, що перебувають на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, на порушення умов, передбачених угодою, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після закінчення дії угоди; 6) дії держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалась цією іншою державою для вчинення акту агресії проти третьої держави; 7) засилання державою або від імені держави озброєних банд, груп і регулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно переліченим вище актам, або її значна участь у них.
Наведений перелік актів агресії, передбачений у резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 р., не є вичерпним. Рада Безпеки ООН може визначити, що інші акти є агресією відповідно до положень Статуту ООН.
У Законі України «Про оборону України» у редакції від 5 жовтня 2000 р. (ВВРУ. - 2000. - № 49. - Ст. 420) збройна агресія визначена як застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України та наведено перелік актів збройної агресії, який є аналогічним названому.
Агресивна війна і воєнний конфлікт є видами агресії. Агресивна війна характеризується масштабністю дій, поєднанням використання збройних сил з іншими засобами боротьби (зокрема, економічними, дипломатичними, ідеологічними, інформаційними), постановкою та реалізацією певних політичних завдань: захоплення чужої території, поневолення, звернення в рабство чи пограбування іншого народу тощо. Воєнний конфлікт характеризується використанням збройних сил для вирішення певних спірних питань між державами, наприклад, щодо кордону між ними. Про поняття «розв’язування воєнного конфлікту» див. коментар до ст. 437 КК.
У статті 436 КК йдеться про заклики до агресивної війни або до розв’язування воєнного конфлікту між Україною та іншою державою, або лише між третіми державами. Для кваліфікації цього злочину не має значення, яка саме держава закликається до вчинення акту агресії. Публічними визнаються заклики, які повідомляються багатьом особам у їх присутності або із застосуванням технічних засобів масового інформування (наприклад, виступ по радіо чи телебаченню).
Поняттям виготовлення охоплюються первинне створення матеріалів, внесення змін до них, а також їх розмноження для розповсюдження.
Розповсюдження матеріалів - будь-яке їх відчуження іншим особам або розміщення для самостійного ознайомлення з ними (наприклад, розклеювання листівок і плакатів, розміщення в Інтернеті).
Цей злочин вважається закінченим, коли особа вчинила будь-які дії, зазначені у ст. 436 КК.
Суб’єктивна сторона цього злочину характеризується прямим умислом. Для виготовлення матеріалів обов’язковою є мета їх розповсюдження.
Суб’єкт злочину - особа, яка досягла 16-річного віку.
Аналізуйте судовий акт: Жінку похилого віку засудили до 5 років за “вподобайки” постів, що містили виправдовування збройної агресії рф проти України (Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області №742/1628/23 від 05.09.2023 р.)
Отже, сторона обвинувачення інкримінувала вчинення кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2,3 ст. 436-2 КК України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників). В судовому засіданні обвинувачена вину в інкримінованих кримінальних правопорушеннях визнала повністю та детально розповіла про обставини їх вчинення. В скоєному розкаялася та просила суворо не карати, бо щиро кається у скоєному. Також зазначила, що під впливом політичних шоу не відразу зрозуміла про вчинення злочину. Наразі перебуває на боці України. Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області, разом із тим, визнав, що вина обвинуваченої у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушеннях доведена у повному обсязі і її дії слід кваліфікувати як поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань російської федерації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України, та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань російської федерації, вчиненого повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України. Читати повністюГромадянка України - жінка похилого віку, маючи обліковий запис в соціальній мережі «Одноклассники», шляхом використання функції «вподобати», яка автоматично розміщує дану публікацію на особистій сторінці користувача, розміщувала на своєму обліковому записі публікації, які - згідно потім проведених лінгвістичних експертиз - були визнаними такими, що містили виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України. В силу алгоритму роботи штатної функції «вподобати» в соціальній мережі «Одноклассники», в автоматичному режимі такі публікації розміщалися в стрічці новин осіб зі списку друзів, та і загалом, вказані публікації робилися доступними необмеженій кількості користувачів соціальної мережі «Одноклассники».
Аналізуйте судовий акт: Жінку було засуджено до позбавлення волі на 3 роки за репост та вподобання матеріалів що виправдовують збройну агресію рф. ВС залишив покарання в силі. (ВС ККС, справа № 127/12127/22 від 18.05.2023 р.)
Так, наприклад, жінка репостила публікації на кшталт (цитую): «09.03.22. Заметка от журналистов. Видео: США признали наличие биологических лабораторий на Украине», або зокрема зображення з написом: «Збили російський гелікоптер під Маріуполем» та текст наступного змісту: «Да, тысячи их...Очередной фейк о спецоперации на Украине (и тысячи их, будьте внимательны!). 1. Желаемое. Украинские военные сбили российский вертолет в районе Мариуполя. 2. Реальность. Это авария российского вертолета под Рязанью в 2015 году». Та подібну ахінею… Відповідно до висновку експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ - у вищезазначених матеріалах (публікаціях), розміщених та публічно поширених з лінгвістичної точки зору, містилися публічне схвалення військової агресії російської федерації проти України. За вироком Вінницького міського суду її визнано винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 436-2 КК України (Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників) та ч. 2 ст. 436-2 КК України та призначено їй покарання: за ч.1 ст. 436-2 КК України у виді позбавлення волі на строк один рік; за ч.2 ст. 436-2 КК України у виді позбавлення волі на строк три роки, без конфіскації майна. До відома -с таття передбачає лише верхню межу строку позбавлення волі в ч.1 та 2. Читати повністюЖінка впродовж 24 лютого - 22 березня 2022 року, використовуючи власний обліковий запис Вконтакте, була учасником антиукраїнської группи - «Сводки ополчення Новороссии» публікувала, поширювала та вподобувала (через VPN) на забороненій соціально-орієнтованої мережі Вконтакте з вільним доступом до перегляду іншими користувачами тексти російською мовою, щодо виправдовування та визнання правомірною збройної агресії російської федерації проти України.