- Порушення на виробництві правил ядерної або радіаційної безпеки особою, яка зобов’язана їх дотримувати, якщо воно створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, -
карається обмеженням волі на строк до чотирьох років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
- Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, -
карається позбавленням волі на строк від трьох до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
- Порушення правил ядерної або радіаційної безпеки можуть спричинити винятково тяжкі наслідки: людські жертви, вибухи, знищення або пошкодження атомних реакторів та інших експлуатаційних установок, радіоактивне зараження місцевості, опромінення населення. Основним безпосереднім об’єктом злочину, передбаченого ст. 274 КК, є суспільні відносини, що забезпечують ядерну або радіаційну безпеку виробництва (включаючи безпеку праці).
Ядерна безпека - це дотримання норм, правил, стандартів і умов використання ядерних матеріалів з метою забезпечення радіаційної безпеки.
Радіаційна безпека - дотримання допустимих меж радіаційного впливу на персонал, населення і довкілля, що встановлені нормами, правилами та стандартами з ядерної та радіаційної безпеки.
Потерпілими від злочину можуть бути як працівники виробництва, на якому використовуються ядерні або радіоактивні матеріали, так і особи, які не мають до такого виробництва відношення.
- Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони є місце вчинення злочину - це виробництва, де використовуються ядерні або радіоактивні матеріали. До виробництв, де використовуються ядерні матеріали, належать атомні станції, споруди і комплекси з промисловими, експериментальними і дослідницькими ядерними реакторами і ядерними стендами тощо. До виробництв, де містяться радіоактивні матеріали, належать, зокрема, сховища радіоактивних відходів. Ядерними матеріалами є: уран, плутоній, торій у вигляді металу, сплаву, хімічного концентрату, якийсь інший матеріал, що містить зазначені речовини у певній концентрації. Радіоактивні матеріали - це матеріали, здатні до самовільного поділу, що супроводжується виділенням тепла, а також альфа-, бета- і гамма-випромінюванням (див. п. І5 абз. І зазначеної Постанови).
Дотримання ядерної і радіаційної безпеки на виробництві регулюється законодавчими й іншими нормативно-правовими актами (див. Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 8 лютого І995р. № 39/95-ВР // ВВРУ. - І995. - № І2. - Ст. 8І; Закон України «Про поводження з радіоактивними відходами» від 30 червня І995 р. № 255/І95-ВР // ВВРУ. - І995. - № 27. - Ст. І98; Умови та правила провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання, затверджені наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 20 березня 200І р. № ІІІ // ОВУ. - 200І. - № І7. - Ст. 769); Загальні положення безпеки атомних станцій, затверджені наказом Державного комітету ядерного регулювання України від І9 листопада 2007р. № І62 // ОВУ. - 2008. - № 9. - Ст. 226 та ін.).
Порушеннями правил ядерної або радіаційної безпеки можуть бути: допуск до роботи осіб, які не мають права працювати на об’єктах атомної енергетики, порушення фізичного захисту атомних реакторів або установок, у яких використовуються радіоактивні матеріали, тощо.
- Наслідками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 274 КК, є: створення загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків (див. коментар до ст. 272 КК) або заподіяння шкоди здоров’ю потерпілого (див. коментар до ст. 27І КК). Відповідно до ч. 2 ст. 274 КК - загибель людей (див. коментар до ст. 27І КК) або інші тяжкі наслідки (див. коментар до ст. 272 КК).
- Між порушеннями на виробництві правил ядерної або радіаційної безпеки і наслідками потрібно встановлювати причинний зв ’язок.
- Із суб’єктивної сторони злочин, що розглядається, може мати змішану або необережну форму вини.
- Суб’єктом злочину можуть бути: громадяни - суб’єкти підприємницької діяльності, службові особи, робітники та службовці, сторонні виробництву особи, які зобов’язані дотримуватися на виробництві правил ядерної або радіаційної безпеки.