Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків

1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

2. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ": 

Аналізуйте судовий акт: Коли виникає обов’язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків (ВС/КЦС у справі № 757/52096/18 від 18 листопада 2020 р.)

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Конституції України повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків, відповідні положення відображені і в Сімейному кодексі України. У наведеній справі ВС уточнив умови виконання повнолітніми дітьми обов’язку щодо утримання батьків.

Фабула судового акту: Позивач звернувся до суду із позовом про стягнення аліментів.

Позовна заява мотивована тим, що йому 87 років, він є одиноким та отримує пенсію за віком у розмірі 2 393,07 грн, розмір якої не забезпечує необхідного мінімуму для проживання, враховуючи витрати на оплату комунальних послуг, ліків та продуктів харчування, а відповідач, який є його сином та проживає у Франції, є визнаним композитором та має високий рівень доходу, має можливість надавати йому матеріальну допомогу, однак такої допомоги не надає.

На підставі вказаного позивач просив суд стягнути з відповідача аліменти у розмірі 2 000,00 грн щомісячно, починаючи з дати подання позову і довічно.

Суди місцевий та апеляційний суди зайняли протилежні позиції по цій справі.

Так, рішенням місцевого суду позов задоволено.

Апеляційним судом рішення місцевого суду скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Апеляційний суд дійшов висновку, що позивачем не надано доказів, що він потребує матеріальної допомоги, а сам лише факт непрацездатності позивача не зумовлює виникнення у відповідача обов`язку надання йому утримання, оскільки стан непрацездатності має супроводжуватися необхідністю отримувати сторонню допомогу.

Позиція ВС: ВС скасував постанову суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишив у силі.

Так, ВС зазначив, що відповідно до частини першої статті 202 СК України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Обов`язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків виникає на підставі складу юридичних фактів:

1) походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв’язків (зокрема, усиновлення);

2) непрацездатність матері, батька;

3) потреба матері, батька в матеріальній допомозі.

Зобов`язання повнолітніх дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б однієї із вказаних умов. Обов’язок повнолітніх дітей не пов’язується з їх працездатністю і можливістю надавати батькам матеріальну допомогу

При цьому, отримання матір’ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги.

Відповідачем не було надано доказів того, що у нього немає можливості надавати допомогу та судом не встановлено підстав, передбачених положеннями статті 204 СК України, для звільнення відповідача від обов`язку утримувати непрацездатного батька.

Таким чином, ВС зробив висновок, що за наведених обставин позивач дійсно потребує матеріальної допомоги, а судом апеляційної інстанції було помилково скасовано рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону.

0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
Назва події
Завантаження основного зображення
Вибрати зображення
Текст опис події:
0