Головна Сервіси для юристів ... Закони Сімейний кодекс України Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повноліт...

Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків

Сімейний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
 • 10547

  Переглядів

 • 10547

  Переглядів

 • Додати в обране

  1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

  2. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

  Попередня

  202/300

  Наступна
  Додати в обране
  КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

  Аналізуйте судовий акт: Коли виникає обов’язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків (ВС/КЦС у справі № 757/52096/18 від 18 листопада 2020 р.)

   Відповідно до ч. 2 ст. 51 Конституції України повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків, відповідні положення відображені і в Сімейному кодексі України. У наведеній справі ВС уточнив умови виконання повнолітніми дітьми обов’язку щодо утримання батьків.

  Фабула судового акту: Позивач звернувся до суду із позовом про стягнення аліментів.

  Позовна заява мотивована тим, що йому 87 років, він є одиноким та отримує пенсію за віком у розмірі 2 393,07 грн, розмір якої не забезпечує необхідного мінімуму для проживання, враховуючи витрати на оплату комунальних послуг, ліків та продуктів харчування, а відповідач, який є його сином та проживає у Франції, є визнаним композитором та має високий рівень доходу, має можливість надавати йому матеріальну допомогу, однак такої допомоги не надає.

  На підставі вказаного позивач просив суд стягнути з відповідача аліменти у розмірі 2 000,00 грн щомісячно, починаючи з дати подання позову і довічно.

  Суди місцевий та апеляційний суди зайняли протилежні позиції по цій справі.

  Так, рішенням місцевого суду позов задоволено.

  Апеляційним судом рішення місцевого суду скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

  Апеляційний суд дійшов висновку, що позивачем не надано доказів, що він потребує матеріальної допомоги, а сам лише факт непрацездатності позивача не зумовлює виникнення у відповідача обов`язку надання йому утримання, оскільки стан непрацездатності має супроводжуватися необхідністю отримувати сторонню допомогу.

  Позиція ВС: ВС скасував постанову суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишив у силі.

  Так, ВС зазначив, що відповідно до частини першої статті 202 СК України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

  Обов`язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків виникає на підставі складу юридичних фактів:

  1) походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв’язків (зокрема, усиновлення);

  2) непрацездатність матері, батька;

  3) потреба матері, батька в матеріальній допомозі.

  Зобов`язання повнолітніх дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б однієї із вказаних умов. Обов’язок повнолітніх дітей не пов’язується з їх працездатністю і можливістю надавати батькам матеріальну допомогу

  При цьому, отримання матір’ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги.

  Відповідачем не було надано доказів того, що у нього немає можливості надавати допомогу та судом не встановлено підстав, передбачених положеннями статті 204 СК України, для звільнення відповідача від обов`язку утримувати непрацездатного батька.

  Таким чином, ВС зробив висновок, що за наведених обставин позивач дійсно потребує матеріальної допомоги, а судом апеляційної інстанції було помилково скасовано рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону.

   

  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст