1. Подача заяви про реєстрацію шлюбу є вольовою дією особи. Разом з тим наречені можуть і не усвідомлювати юридичної складової їхніх майбутніх подружніх відносин та акту реєстрації шлюбу. У зв'язку з цим СК України вперше закріплює обов'язок органу реєстрації актів цивільного стану ознайомити наречених з їхніми правами та обов'язками.
Ця норма закону деталізується в Правилах реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом! Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 18.11.2003 р. №140/5). В п. 4.6 Правил зокрема вказано, що орган реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву про реєстрацію шлюбу, зобов'язаний ознайомити осіб, які вступають у шлюб, з умовами і порядком реєстрації шлюбу, переконатися, що ці особи взаємно обізнані зі станом здоров'я і сімейним станом один одного, а також роз'яснити їм права і обов'язки як майбутнього подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до вступу в шлюб.
Можна зазначити, що за часів СРСР практикувалося створення спеціальних консультаційних пунктів при органах реєстрації актів цивільного стану, метою діяльності яких було саме роз'яснення нареченим наслідків шлюбу, прав та обов'язків/подружжя. Однак така практика не була поширеною і не продемонструвала своєї ефективності. Новий СК України покладає обов'язок щодо ознайомлення наречених з їхніми правами та обов'язками на державні органи реєстрації актів цивільного стану.