1. Стаття 138 СК України містить нове правило, яке передбачає можливість подання до суду матір'ю дитини позову про виключення запису щодо батьківства свого чоловіка з актового запису про народження дитини.
Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
2. Умовами подання такого позову є факт перебування матері у шлюбі з батьком дитини або народження дитини протягом 10 місяців після припинення шлюбу чи визнання його недійсним.
3. Частина 2 ст. 138 СК передбачає, що вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство. Однак така позиція законодавця викликає певні сумніви, оскільки у випадку надання матір'ю дитини беззаперечних доказів батьківства іншого чоловіка пріоритет повинен отримати факт біологічного батьківства хоча б тому, що запис чоловіка матері батьком дитини зроблений на підставі юридичної презумпції, яка по своїй суті є лише припущенням і, відповідно, має меншу силу, ніж факт.
4. На відміну від вимоги чоловіка про виключення відомостей про нього як батька з актового запису про народження дитини, для якої позовної давності не встановлено, для вимог жінки про виключення з цього запису відомостей про її чоловіка як батька позовна давність становить один рік і її перебіг починається з дня реєстрації дитини.
Аналізуйте судовий акт: Враховуючи право дитини знати свого батька та реалізувати спадкові права, жінка, що народила в шлюбі, може оспорити батьківство, навіть якщо біологічний батько не встиг подати заяву про батьківство (ВС КЦС №336/1357/16-ц від 07.07.2021 р.)
Жінка перебувала в шлюбі із особою, що відбувала покарання у місцях позбавлення волі. Згодом, не здійснивши своєчасне оформлення розлучення - вона почала стосунки з іншим чоловіком, від якого завагітніла. Однак, відразу після пологів, коли жінка народила доньку - цей чоловік (біологічний батько доньки) прямуючи до пологового будинку потрапив у ДТП та загинув. Пізніше, жінка розірвала шлюб із особою, що відбувала покарання у місцях позбавлення волі (через суд), однак оскільки шлюб з ним було розірвано лише після народження доньки, то в актовому записі про народження дитини, відповідно до частини другої статті 122 СК України, батьком вказано саме цю особу (колишнього чоловіка, що відбував покарання). Маючи намір встановити дійсне батьківство дитини та реалізувати спадкові права доньки на домоволодіння загиблого батька - жінка подала позов до суду про встановлення батьківства та визнання права власності в порядку спадкування за загиблим біологічним батьком, в якому також просила виключити відомості з актового запису про народження дитини про батька дитини та замінити його новим (біологічним батьком); змінити прізвище дитини та по батькові. Читати повністюДеколи, норми права не враховують ситуацій, що можуть відбуватися у житті. У цьому ж рішенні, не дивлячись на доволі “розширене” тлумачення правил статті 138 СК України - на мій погляд - ВС КЦС прийняв справедливе рішення, що дозволило новонародженій дитині реалізувати спадкові та інші права.