Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Стаття 21. Поняття шлюбу

1. Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

2. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

3. Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану.

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ": 

Аналізуйте судовий акт: Встановлення факту сумісного проживання без шлюбу та факту перебування на утриманні не породжують право особи на пенсію у звязку із втратою годувальника (ВССУ, справа № 668/11395/15-ц від 15.03.17р.)

Особа (заявниця) звернулася до суду з заявою, в якій просила встановити факт проживання однією сімєю з чоловіком, що помер, та встановити факт перебування її на його утриманні в період з 09 квітня 1992 року по 08 вересня 2009 року. Заінтересованою особою визначено Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

В обґрунтування своїх вимог заявниця зазначала, що вона є непрацездатною особою, яка перебувала на утриманні померлого чоловіка, з яким фактично проживала однією сім’єю, його доходи були для неї постійним і основним джерелом існування. Встановлення факту сумісного проживання без шлюбу та встановлення факту перебування на утриманні необхідно їй для оформлення у майбутньому права на пенсію у звязку із втратою годувальника.

Рішенням Суворовського районного суду м. Херсона від 22 грудня 2015 року, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні заяви відмовлено, з чим також погодився і ВССУ.

Рішення судів ґрунтуються на наступних приписах законодавства.

Ужиті в Законі від 09 липня 2003 року N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поняття «чоловік» та «дружина» позначають одного з подружжя. За частиною першою статті 21 СК України подружжя утворюється тільки на підставі шлюбу -добровільного сімейного союзу жінки та чоловіка, зареєстрованого в державному органі реєстрації актів цивільного стану.Відповідно до статті 36 СК України саме шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя. Відповідно до частини другої статті 21 СК України проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на яку посилається заявник, право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника мають лише непрацездатні члени сім'ї померлого, коло яких визначено законом, які були на повному утриманні померлого або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом для існування.

Встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім'ї не легітимізує і не може легітимізувати (узаконити) правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки за законом подружжя утворюється не від тривалості чи стійкості взаємин, а після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Враховуючи викладене, факт, який просить встановити заявниця, не може тягти за собою правових наслідків у вигляді можливості переходу заявника на пенсію по втраті годувальника, оскільки заявниця не відноситься до кола осіб , що мають право на отримання такої пенсії.

0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
Назва події
Завантаження основного зображення
Вибрати зображення
Текст опис події:
1