Головна Сервіси для юристів ... Закони Сімейний кодекс України Стаття 196. Відповідальність за прострочення сплати аліментів, оплати додаткових витрат на дитину Стаття 196. Відповідальність за прострочення сплат...

Стаття 196. Відповідальність за прострочення сплати аліментів, оплати додаткових витрат на дитину

Сімейний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 6661

    Переглядів

  • 6661

    Переглядів

  • Додати в обране

    {Назва статті 196 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2037-VIII від 17.05.2017 }

    1. У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

    У разі застосування до особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, заходів, передбачених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження", максимальний розмір пені повинен дорівнювати різниці між сумою заборгованості та розміром застосованих заходів примусового виконання, передбачених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження".

    {Частину першу статті 196 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018 }

    {Частина перша статті 196 в редакції Закону № 2037-VIII від 17.05.2017 }

    2. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.

    3. Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.

    4. У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини платника такий платник зобов’язаний на вимогу одержувача додаткових витрат сплатити суму заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних із простроченої суми.

    Платник додаткових витрат вважається таким, що прострочив оплату, якщо він не виконав свій обов’язок щодо оплати додаткових витрат у строк, встановлений рішенням суду або за домовленістю між батьками, а в разі їх відсутності або у разі невстановлення такого строку - після спливу семи днів після пред’явлення відповідної вимоги одержувачем додаткових витрат, який фактично їх оплатив.

    {Статтю 196 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 2037-VIII від 17.05.2017 }

    Попередня

    196/300

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Пеня за заборгованість по сплаті аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення ( справа № 572/1762/15-ц)

      Увага! Постанова Великої Палати ВС: Як сказав Бенджамін Франклін  «Неминучі тільки смерть та аліменти». Хоча може і не зовсім так сказав батько засновник конституції США, але при розгляді цієї постанови постає на думку саме такий вислів. 

    Велика Палата ВС розглянувши касаційну скаргу сторони одержувача аліментів перекреслила усталені правові позиції Верховного Суду України у справах від 01 липня 2015 року справі № 6-94цс15, від 16 березня 2016 року у справі № 6-300цс16, від 02 листопада 2016 року у справі  №6-1554цс16 та відправивши справу на новий розгляд сформулювала новий підхід до нарахування пені на заборгованість по сплаті аліментів.

    Так Велика Палата ВС підкреслює, що  пеня на заборгованість по сплаті аліментів нараховується за кожен день прострочення, а у ст. 196 СК України не встановлено жодних обмежень періоду нарахування такої пені.

    Тому неправильною є формула відповідно до якої неустойка (пеня) за один місяць рахується так: заборгованість за аліментами за місяць помножена на 1 % пені і помножена на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць).

    А правильним є наступне. Загальна сума пені за несплату або несвоєчасну сплату аліментів має розраховуватися за формулою:

    ?p=(A1?1%?Q1)+(A2?1%?Q2)+……….(An?1%?Qn), де:

    ?p - загальна сума пені за несплату або прострочення сплати аліментів, обраховується позивачем на момент подачі позову;

    A1 - нарахована сума аліментів за перший місяць;

    Q1 - кількість днів прострочення сплати суми аліментів за перший місяць;

    A2 - нарахована сума аліментів за другий місяць;

    Q2- кількість днів прострочення сплати аліментів за другий місяць;

    An- нарахована сума аліментів за останній місяць перед подачею позову;

    Qn- кількість днів прострочення сплати аліментів за останній місяць.

    Аналізуйте судовий акт: Сформульовано формулу розрахунку неустойки, яка нараховується на заборгованість зі сплати аліментів (ВСУ від 2 листопада 2016 року у справі № 6-1554цс16)

     Неустойка (пеня) за один місяць рахується так: заборгованість зі сплати аліментів за місяць помножена на 1 % пені і помножена на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць).

    Аналізуйте судовий акт: Пеня за прострочення сплати аліментів нараховується за прострочення кожного окремого місячного платежу та підсумовується судом у загальну суму до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.(Постанова ВСУ у справі №6-149цс14 від1 жовтня 2014р.)

    Частина 1, статті 196 СК "Відповідальність за прострочення сплати аліментів" передбачає: "при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення."

    Правова позиція Верховного Суду України, яка висловлена в постанові у справі № 6-149цс14 від 01 жовтня 2014р.: Оскільки зобов’язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, то при розгляді спорів про стягнення на підставі ч. 1 ст. 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з’ясувати розмір несплачених аліментів по кожному з цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов’язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов’язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати