- Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністра тивного суду касаційної інстанції.
- Касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішен ням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення по станови в повному обсязі.
- Касаційна скарга, подана після закінчення строку, вста новленого частиною другою цієї статті, залишається без роз-
412
гляду, якщо суд касаційної інстанції за заявою особи, яка подала касаційну скаргу, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
1. Відповідно до коментованої статті, у випадку оскарження рішення адміністративного суду або постанови апеляційної ін станції особи, які наділені цим правом згідно з законодавством України, повинні подавати касаційні скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції - Вищого адміні стративного суду України.
На відміну від деяких інших процесуальних кодексів України (наприклад ГПК України, де касаційні скарги подаються до суду касаційної інстанції через місцевий господарський суд, або суд апеляційної інстанції), у Кодексі адміністративного судочинства коментованою статтею передбачена імперативна норма, відповідно до якої касаційна скарга направляється до суду тієї інстанції, яка буде безпосередньо вирішувати питання щодо прийняття, розгляду та постановлений рішення згідно з наданими суду повноваженнями, передбаченими главою 2 розділу IV КАС України.
Закріплення цієї норми у Кодексі адміністративного судочинства України є позитивним, оскільки у випадку направлення касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанціє виключає можливість за будь-яких підстав залишити судом першої чи апеляційної інстанції касаційну скаргу без руху з причин її невідповідності вимогам процесуального законодавства (наприклад, ст. 293 ЦПК України від 18.07.1963р.). Вданому випадку саме Вищий адміністративний суд України вирішує питання щодо відповідності або невідповідності касаційної скарги встановленим чинним законодавством України вимогам, про що виносить відповідне судове рішення.
2. Щодо строку подання касаційної скарги, то він відрізня ється від строку, передбаченого КАС України на апеляційне оскарження та надання апеляційної скарги (стаття 186 КАС України). Останній, обмежений строком проголошення поста нови суду першої інстанції (тобто, заява про апеляційне оскар ження постанови суду першої інстанції подається протягом де сяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі) і строком, який обчислюється піс-
413
ля подання заяви про апеляційне оскарження (20 днів), а касаційна скарга подається на рішення суду першої чи постанову апеляційної інстанції, які вже набрали законної сили.
Коментованою статтею строк подання касаційної скарги визначений в один місяць, тобто, касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції. За загальним правилом, суд приймає постанову іменем України негайно після закінчення судового розгляду, проте в певних випадках (п. З статті 160 КАС України) у залежності від складності справи, складання постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більше ніж п'ять днів з дня закінчення справи. Отже, виходячи із змісту зазначеної статті, якщо суд першої інстанції прийняв відповідне рішення із застосуванням п. З ст. 160 КАС України, касаційна скарга на судові рішення подається з дня складання постанови в повному обсязі.
3. Частина 2 коментованої статті передбачає загальне правило щодо строку для касаційного оскарження, проте ця норма носить диспозитивний характер, оскільки передбачає можливість для поновлення строку на касаційне оскарження.
За загальним правилом, касаційна скарга на судові рішення, подана після закінчення передбаченого ч. 2 коментованої статті строку, залишається без розгляду.
Якщо особою, яка подала касаційну скаргу, буде надана заява про поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження з викладенням обставин пропуску цього строку, суд касаційної інстанції може прийняти касаційну скаргу до розгляду, проте прийняття судом касаційної інстанції касаційної скарги після спливу строку на касаційне оскарження є правом, а не обов'язком Вищого адміністративного суду України. Лише при наявності підстав для поновлення пропущеного строку суд касаційної інстанції може прийняти касаційну скаргу до свого провадження з наступним вирішенням справи. Однак навіть при наявності об'єктивних причин пропуску строку на касаційне оскарження КАС України не передбачена можливість суду касаційної інстанції за своєю ініціативою поновити строк на касаційне оскарження - для цього необхідна письмова заява особи, яка подає касаційну скаргу. З заявою про відновлення пропущеного строку подання касаційної скарги можуть звертатися лише особи, які мають право на подання касаційної скар-
414
ги. Заява розглядається, якщо вона надійшла до винесення ухвали про повернення касаційної скарги.
Зазначена заява розглядається колегією суддів без повідомлення осіб, які беруть участь у справі, до вирішення питання про прийняття касаційної скарги до провадження. Відповідно до ст. 100 КАС України, відновлення пропущеного процесуального строку здійснюється судом касаційної інстанції за наявності поважної причини цього пропуску. За результатами розгляду заяви про відновлення пропущеного строку виноситься ухвала.