Стаття 49. Треті особи

Кодекс адміністративного судочинства України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 9544

    Переглядів

  • 9544

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред’явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку.

    2. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов’язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов’язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

    3. Національне агентство з питань запобігання корупції може бути залучене як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача у справах щодо застосування керівником або роботодавцем чи створення ним загрози застосування негативних заходів впливу до позивача (звільнення, примушування до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) у зв’язку з повідомленням ним або членом його сім’ї про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою.

    4. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

    5. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов’язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

    Попередня

    49/405

    Наступна
    Додати в обране

    1. Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуаль ні права і обов'язки.

    1. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовіс но користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
    2. Особи, які беруть участь у справі, мають право:

    1) знати про дату, час І місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їх ніх інтересів;

    2) знайомитися з матеріалами справи;

    1. заявляти клопотання і відводи;
    2. давати усні та письмові пояснення, доводи та запере чення;
    3. подавати докази, брати участь в дослідженні доказів;
    4. висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, переклада чам;

    5 "Кодекс лоні ністртівного сулочіїнсти У країн її - J 2 9

    1. подавати заперечення проти клопотань, доводів і мірку вань інших осіб;
    2. знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них;
    3. робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з ма теріалів справи, одержувати копії судових рішень;
    1. оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їх ніх інтересів;
    2. користуватися іншими процесуальними правами, нада ними їм цим Кодексом.

    4. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.

    1. Сукупність процесуальних прав та обов'язків осіб, які бе руть участь у справі, визначають їх процесуальне положення та дають їм можливість відігравати активну роль в адміністратив ному процесі. Для ефективного захисту та реалізації своїх прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин особи, які беруть участь у справі, наділені великим обсягом процесу альних прав, які вони здійснюють при розгляді справи в адміні стративному суді. Наявність широкого кола та особливостей процесуальних прав у осіб, які беруть участь у справі, є ще од нією відмінністю цієї групи осіб від інших учасників адміні стративного процесу. Особи, що беруть участь у справі, наділені також певними обов'язками, що кореспондують процесуаль ним правам інших осіб, та дають змогу суду здійснювати ефек тивний розгляд адміністративної справи.

    1. Частина 1 коментованої статті містить положення, що ло гічно випливає з принципу адміністративного судочинства, пе редбаченого ст. 10 КАС України, яким закріплено, що всі учас ники адміністративного процесу є рівними перед законом і су дом. Процесуальні права і обов'язки осіб, які беруть участь у справі, не є зовсім однаковими, але рівність положення цих осіб підтверджується тим, що вони мають рівні процесуальні права і обов'язки. Таким чином, процесуальні права і обов'язки будь- якої особи, яка бере участь у справі, не можуть визнаватися більш або менш важливими ніж права і обов'язки другої особи, яка бере участь у справі.
    2. Частина 2 коментованої статті визначає головний обов'я зок усіх осіб, які беруть участь у справі. Це - обов'язок добро-

    130

    совісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

    4. Частиною 3 ст. 49 КАС України встановлено основні процесуальні права осіб, які беруть участь у справі. Цей перелік визначений для всіх осіб цієї групи, та в ньому містяться два види процесуальних прав осіб, які беруть участь у справі: змагальні та диспозитивні.

    Змагальні права - це надані законом можливості особи, яка бере участь у справі, доводити свою позицію перед судом та спростовувати позиції інших осіб, які беруть участь у справі. До змагальних прав відносяться: право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів, право знайомитися з матеріалами справи, право заявляти клопотання і відводи, право давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення, право подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, право висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам, право подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб, знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них, право робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень тощо. Також законом передбачене право осіб, які беруть участь у справі, за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.

    Адміністративний суд повинен надавати сприяння всім особам, які беруть участь у справі, в реалізації цих змагальних прав. Для цього він має роз'яснювати особам їх процесуальні права, попереджати про наслідки вчинення певних процесуальних дій тощо.

    Диспозитивні права - це встановлені в законі можливості особи, яка бере участь у справі розпоряджатися своїми вимогами на свій розсуд. До диспозитивних прав, наведених у коментованій статті, належить право оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів. Крім цього права, інші диспозитивні права осіб, які беруть участь у справі, передбачені в наступних статтях КАС України (див. ст. 51 та коментар до неї).

    Треба зазначити, що перелік прав, передбачених коментованою статтею, не є вичерпним, він доповнюється положеннями інших статей цього Кодексу.

    '

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати