Стаття 243. Порядок ухвалення судових рішень

Кодекс адміністративного судочинства України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 10179

    Переглядів

  • 10179

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

    {Частина перша статті 243 в редакції Закону № 4173-IX від 19.12.2024 }

    2. Рішення та постанови ухвалюються, складаються і підписуються складом суду, який розглянув справу.

    {Частина друга статті 243 в редакції Закону № 4173-IX від 19.12.2024 }

    3. У виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як на десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - не більш як на п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.

    Складання повної ухвали залежно від складності справи може бути відкладено на строк не більш як на п’ять днів з дня проголошення скороченої (вступної та резолютивної частин) ухвали.

    Скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення має бути підписане всім складом суду і приєднане до справи.

    {Частина третя статті 243 в редакції Закону № 4173-IX від 19.12.2024 }

    4. Судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

    5. Окремим документом викладаються ухвали з питань:

    1) залишення позовної заяви без руху;

    2) повернення позовної заяви;

    3) відкриття провадження в адміністративній справі;

    4) об’єднання справ та роз’єднання позовних вимог;

    5) забезпечення доказів;

    6) визначення розміру судових витрат;

    7) продовження та поновлення процесуальних строків;

    8) передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду;

    9) забезпечення позову;

    10) призначення експертизи;

    11) виправлення описок і очевидних арифметичних помилок;

    12) відмови в ухваленні додаткового судового рішення;

    13) роз’яснення судового рішення;

    14) зупинення провадження у справі;

    15) закриття провадження у справі;

    16) залишення позовної заяви без розгляду.

    Окремим документом можуть викладатися також ухвали з інших питань, які вирішуються під час судового розгляду.

    6. Для постановлення ухвал, що оформлюються окремим документом, суд оголошує перерву. Такі ухвали підписуються складом суду, який розглядає справу.

    {Частина шоста статті 243 в редакції Закону № 4173-IX від 19.12.2024 }

    7. Ухвали, постановлені судом без оформлення окремого документа, зазначаються у протоколі судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.

    {Частина сьома статті 243 в редакції Закону № 4173-IX від 19.12.2024 }

    8. Ухвали, постановлені в судовому засіданні, проголошуються негайно після їх постановлення.

    9. Виправлення в судовому рішенні мають бути застережені перед підписом (підписами) складом суду, який його ухвалив.

    10. Усі судові рішення викладаються письмово у паперовій та електронній формах.

    Судові рішення викладаються в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), та оприлюднюються в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). На судове рішення, викладене в електронній формі, накладається кваліфікований електронний підпис судді (у разі колегіального розгляду - кваліфіковані електронні підписи всіх суддів, що входять до складу колегії).

    {Абзац другий частини десятої статті 243 в редакції Закону № 2801-IX від 01.12.2022 }

    {Частина десята статті 243 в редакції Закону № 1416-IX від 27.04.2021 }

    Попередня

    243/405

    Наступна
    Додати в обране
    1. Верховний Суд України задовольняє скаргу в разі вияв лення неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права.
    2. Якщо Верховний Суд України встановить, що оскаржене судове рішення є незаконним, він скасовує його повністю або частково і направляє справу на новий розгляд до суду першої, апеляційної чи касаційної інстанції залежно від того, суд якої інстанції першим допустив порушення норми матеріального чи процесуального права, яке призвело до неправильного ви рішення справи. Верховний Суд України може також скасува ти судові рішення судів апеляційної або касаційної інстанції і залишити в силі помилково скасовані судові рішення судів першої або апеляційної інстанції.
    3. Верховний Суд України задовольняє скаргу в разі визнан ня судового рішення міжнародною судовою установою, юрис дикція якої визнана Україною, таким, що порушує міжнарод ні зобов'язання України. При цьому Верховний Суд України може скасувати його повністю або в частині та направити справу на новий розгляд до суду першої, апеляційної чи каса ційної інстанції залежно від того, суд якої інстанції першим допустив порушення міжнародних зобов'язань. Верховний Суд України може також скасувати судові рішення і прийняти нову постанову.

    4. Постанова Верховного Суду України про задоволення скарги повинна бути вмотивованою.

    1. Судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України за результатами розгляду справи за поданою скаргою має право задовольнити касаційну скаргу, якщо під час розгляду наведені оскаржувачем підстави підтвердились.

    473

    По-перше, у разі підтвердження наявності неоднакового застосування однієї й тієї самої норми права та встановлення за наслідками цього, що рішення є незаконним. У цьому випадку судова колегія скасовує рішення повністю або частково та направляє справу на новий розгляд. До якого суду направляється адміністративна справа - до суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій - залежить від того, суд якої інстанції першим допустив порушення норми матеріального чи процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

    Поряд з цим, судова колегія має право також скасувати судові рішення судів апеляційної або касаційної інстанцій і залишити в силі помилково скасовані судові рішення судів першої або апеляційної інстанцій.

    По-друге, у разі підтвердження у судовому засіданні, що судове рішення України визнано Європейським судом з прав людини таким, що порушує міжнародні зобов'язання України. Підтвердженням цього може бути рішення Європейського суду з прав людини, що визнає порушення Україною, у даному випадку при постановленні судового рішення, прав та/або обов'язків, що гарантовані Конвенцією про захист прав і основних свобод людини 1950 року. Рішення Європейського суду з прав людини має бути остаточним та належним чином засвідченим. За цих обставин судова колегія повністю або частково скасовує рішення суду України, що порушує права та/або обов'язки оскар-жувача, та направляє справу на новий розгляд. До якого суду направляється справа - першої, апеляційної чи касаційної інстанцій - залежить від того, суд якої інстанції першим допустив порушення міжнародних зобов'язань.

    Разом з цим, судова колегія має право скасувати судові рішення і прийняти нову постанову.

    Відповідно до коментованої статті, а також загальних засад судочинства, постанова суду повинна бути вмотивованою. Так, приймаючи постанову про задоволення скарги, судова палата повинна вказати підстави, на ґрунті яких колегія дійшла висновку про необхідність скасування рішення. Висновок про необхідність скасування рішення судова колегія робить на підставі аналізу тих матеріалів, що містяться у праві, й тих, що були додатково надані. Цей висновок має узгоджуватись з резолютивною частиною постанови та відповідними повноваженнями Судової палати Верховного Суду України.

    474

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати