Головна Сервіси для юристів ... Закони Кодекс адміністративного судочинства України Стаття 45. Неприпустимість зловживання процесуальними правами Стаття 45. Неприпустимість зловживання процесуальн...

Стаття 45. Неприпустимість зловживання процесуальними правами

Кодекс адміністративного судочинства України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 3464

    Переглядів

  • 3464

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

    2. З урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема:

    1) подання скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню, не є чинним або дія якого закінчилася (вичерпана), подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій, які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення;

    2) подання декількох позовів до одного й того самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, або подання декількох позовів з аналогічним предметом і з аналогічних підстав, або вчинення інших дій, метою яких є маніпуляція автоматизованим розподілом справ між суддями;

    3) подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер;

    4) необґрунтоване або штучне об’єднання позовних вимог з метою зміни підсудності справи, або завідомо безпідставне залучення особи як відповідача (співвідповідача) з тією самою метою;

    5) узгодження умов примирення, спрямованих на шкоду правам третіх осіб, умисне неповідомлення про осіб, які мають бути залучені до участі у справі.

    3. Якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.

    4. Суд зобов’язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.

    Попередня

    45/400

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Визнання певних дій зловживанням процесуальними правами здійснює виключно суд, керуючись власним розсудом та виходячи з обставин справи. (ВС КАС, справа № 160/4787/20 від 20.04.2023 р.)
     Так, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ГУ ДСНС) звернулося до окружного адміністративного суду з позовом до Приватного агропромислового підприємства про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: його будівель та споруд. 

    Суд першої інстанції встановив, що такі об‘єкти орендують і експлуатують взагалі інші суб‘єкти. В суді апеляційної інстанції було виявлено, що ГУ ДСНС цієї області вже подавало аналогічний позов, і суд відмовив їм у його задоволенні, апеляційну скаргу в тій справі ніхто не подавав, і - відповідно - те рішення набрало законної сили.

    У зв‘язку із поданням повторних аналогічних позовів, апеляційний суд визнав це зловживанням правом на звернення до суду, виніс окрему ухвалу, якою зобов‘язав:

    • про виявлені факти інформувати голову ДСНС для вжиття заходів щодо недопущення в майбутньому випадків зловживання процесуальними правами;
    • голові ДСНС про вжиті заходи повідомити апеляційний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

    ДСНС оскаржило окрему ухвалу, з їх аргументом було - мовляв нікому не зашкодило повторне подання позову. На що ВС КАС зазначив: Читати повністю

    Аналізуйте судовий акт: Під зловживанням процесуальними правами розуміються умисні, несумлінні дії учасників процесу, що полягають, зокрема, у вчиненні дій, неспівмірних із наслідками, до яких вони можуть призвести (ВС КАС справа № 766/20776/17 від 10.09.2021 р.)
     Цікавість справ пов‘язаних із зловживанням процесуальними правами пов‘язана, в тому числі з тим, що вирішення питання про наявність чи відсутність факту зловживання віднесене на розсуд суду, що розглядає справу. У цьому ж рішенні ВС КАС висловив позицію, що конкретизує характер дій, які можуть бути визнані зловживанням процесуальними правами. 

    Будучи одним із позивачів, особа у ході перегляду апеляційним адміністративним судом рішення  - двічі, з підстав незгоди з процесуальним рішенням суду подавала заяви про відвід усьому складу колегії суддів.

    Так, першу заяву про відвід складу суддів було подано з підстав, що суд відмовив у задоволенні клопотання апелянта про відмову від апеляційної скарги. Після відмови у задоволенні клопотання про відмову у залишенні апеляційної скарги без руху, заяву про відвід особа подала знову.

    Суд апеляційної інстанції визнав ці заяви зловживанням процесуальними правами та наклав штраф у розмірі 3842,00 грн. Читати повністю

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати