ЦК вживає термін «підприємство» як особливий вид нерухомості, для якого встановлений спеціальний правовий режим, пов´язаний, зокрема, з посвідченням складу підприємства, його передачею, забезпеченням прав кредиторів і т.д.
Підприємству як об´єкту цивільних прав притаманні наступні ознаки.
1) Це єдиний майновий комплекс, що включає усі види майна, призначені для здійснення діяльності, — земельні ділянки, будинки, спорудження, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також права на фірмове найменування, товарні знаки і знаки обслуговування й інші виключні права. Отже, при здійсненні угод із підприємством їхнім предметом є всі перераховані види майна. Винятки з цього правила можуть передбачатися законом чи угодою. Так, згідно з ЦК до складу підприємства, що є предметом іпотеки, крім зазначеного майна входять права вимоги і виключні права, що заставник може придбати після висновку договору іпотеки, а окремі статті ГК передбачають, що при продажі й оренді підприємства права продавця (орендодавця), отримані їм на підставі дозволу (ліцензії) на заняття відповідною діяльністю, не підлягають передачі покупцю (орендарю).
2) Це тільки такий майновий комплекс, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. Він може бути державною чи муніципальною власністю або належати комерційній організації, створеній у формі господарчого товариства, установи чи некомерційної організації, що здійснює відповідно до закону і її статуту підприємницьку діяльність (наприклад, майно, використовуване гаражним кооперативом для ремонту автомашин, його права й обов´язки, пов´язані з цією діяльністю).
Як підприємство може виступати і майновий комплекс, що належить індивідуальному підприємцю або членам селянського (фермерського) господарства.
3) Здійснення угод з підприємством (наприклад, продаж і т.п.) не тягне припинення виробничої чи іншої підприємницької діяльності, що здійснювалася попереднім власником, тобто об´єктом є майновий комплекс, який функціонує за призначенням.
4) При здійсненні угод з майновим комплексом юридичної особи воно не припиняє свою діяльність як суб´єкта цивільного права. Якщо юридична особа ліквідується як суб´єкт цивільного права, підприємство є вже не єдиним майновим комплексом, а лише окремими видами майна. Крім цього в нього не входять борги юридичної особи.
Підприємство може бути об´єктом різних угод — купівлі-продажу, застави, оренди, спадкування й інших, як у цілому, так і в частині. Як частина майнового комплексу може виступати і майно філії, у тому числі його права й обов´язку, придбані від імені юридичної особи.