1. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
2. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.
Аналізуйте судовий акт: Видача довіреності на розпорядження транспортним засобом не є підставою для набуття права власності на транспортний засіб особою, яка цю довіреність отримала (ВС/КЦС у справі № 573/476/19 від 04 листопада 2020 р.)
Попри всі застереження юристів, «продати автомобіль за довіреністю» вже стало традицією в Україні. Рішення ВС, що пропонується до уваги вкотре висвітлює всі недоліки такої схеми, в даному випадку для «покупця», який не оформив право власності на транспортний засіб.
Фабула судового акту: Позивач (власник автомобіля) видав нотаріально посвідчену довіреність (з правом передоручення), якою уповноважив відповідача-1 і відповідача-2 здавати в оренду, обмінювати, продавати за ціною і на умовах на розсуд повіреного належний довірителю на праві власності автомобіль.
Пізніше позивач скасував зазначену довіреність, про що направив на адресу відповідачів звернення, а також відповідне звернення про повернення автомобіля.
На момент звернення до суду автомобіль на підставі виданої відповідачем-1 довіреності перебував у володінні відповідача-3, який відмовлявся повернути його власнику (позивачу).
Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково.
Витребувано у відповідача-3 автомобіль та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу й повернуто позивачу.
Вирішуючи спір, суд апеляційної інстанції зазначив, що скасування довіреності має юридичне значення для представників і третіх сторін лише у випадку їх сповіщення про вчинення такої дії довірителем. Оскільки позивачем зазначеного порядку щодо третьої особи відповідача-3, який не знав і не міг знати про скасування довіреності, не дотримано, тому довіреність зберігає чинність для останнього до закінчення її дії.
Позиція ВС: Видача довіреності на володіння, користування та розпорядження транспортним засобом без належного укладення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу не вважається укладеним відповідно до закону договором та не є підставою для набуття права власності на транспортний засіб особою, яка цю довіреність отримала.
Оскільки відповідач-1, який діяв від імені позивача, та відповідач-3 не дотрималися порядку укладення договору купівлі-продажу, тому такий договір є неукладеним, а у сторін не виникли цивільні права та обов`язки щодо майна, яке було предметом такого договору.
Враховуючи положення статей 317, 319, 321 ЦК України власник майна має право на захист свого права власності в разі порушення (невизнання або оспорювання) цього права на спірне майно.