1. Показаннями з чужих слів є висловлювання, здійснене в усній, письмовій або іншій формі, щодо певного факту, яке ґрунтується на поясненні іншої особи.
2. Суд має право визнати допустимим доказом показання з чужих слів незалежно від можливості допитати особу, яка надала первинні пояснення, у виняткових випадках, якщо такі показання є допустимим доказом згідно з іншими правилами допустимості доказів.
При прийнятті цього рішення суд зобов’язаний враховувати:
1) значення пояснень і показань, у випадку їх правдивості, для з’ясування певної обставини і їх важливість для розуміння інших відомостей;
2) інші докази щодо питань, передбачених пунктом 1 цієї частини, які подавалися або можуть бути подані;
3) обставини надання первинних пояснень, які викликають довіру щодо їх достовірності;
4) переконливість відомостей щодо факту надання первинних пояснень;
5) складність спростування пояснень, показань з чужих слів для сторони, проти якої вони спрямовані;
6) співвідношення показань з чужих слів з інтересами особи, яка надала ці показання;
7) можливість допиту особи, яка надала первинні пояснення, або причини неможливості такого допиту.
3. Суд має право визнати неможливим допит особи, якщо вона:
1) відсутня під час судового засідання внаслідок смерті або через тяжку фізичну чи психічну хворобу;
2) відмовляється давати показання в судовому засіданні, не підкоряючись вимозі суду дати показання;
3) не прибуває на виклик до суду, а її місцезнаходження не було встановлено шляхом проведення необхідних заходів розшуку;
4) перебуває за кордоном та відмовляється давати показання.
{Частину четверту статті 97 виключено на підставі Закону № 187-IX від 04.10.2019 }
5. Суд має право визнати допустимим доказом показання з чужих слів, якщо підозрюваний, обвинувачений створив або сприяв створенню обставин, за яких особа не може бути допитана.
6. Показання з чужих слів не може бути допустимим доказом факту чи обставин, на доведення яких вони надані, якщо показання не підтверджується іншими доказами, визнаними допустимими згідно з правилами, відмінними від положень частини другої цієї статті.
7. У будь-якому разі не можуть бути визнані допустимим доказом показання з чужих слів, якщо вони даються слідчим, прокурором, співробітником оперативного підрозділу або іншою особою стосовно пояснень осіб, наданих слідчому, прокурору або співробітнику оперативного підрозділу під час здійснення ними кримінального провадження.
§ 4. Речові докази і документи
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Аналізуйте судовий акт: Показання про те, що певна особа висловилювалась саме так в певних обставинах, надані з метою доведення факту наявності таких висловлювань, не є показаннями з чужих слів, бо висловлювання безпосередньо почуті свідком. (ВС ККС № 562/744/17 від 01.12.2021 р.)
За вироком районного суду неповнолітнього виправдано та визнано невинуватим у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 152, (зґвалтування) ч. 2 ст. 186 КК України (грабіж), водночас засуджено за ч. 1 ст. 115 КК України (вбивство) до остаточного покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років 6 місяців.
Згідно з вироком його визнано винуватим у тому, що він, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, умисно завдав своїй тітці одного удару каменем та не менше двадцяти одного удару штоком ручки автомобільного насоса в ділянку голови потерпілої, чим спричинив їй тілесні ушкодження, від яких остання померла.
Судом апеляційної інстанції вирок місцевого суду залишено в силі.
Водночас, як стороною захисту, так і стороною обвинувачення були подані касаційні скарги. Сторона захисту у своїй касаційній скарзі доводила недопустимість багатьох доказів, покладених в основу обвинувачення і прийнятих судом. Зокрема, захисник у своїй касаційній скарзі звертає увагу на те, що місцевий суд безпідставно поклав в основу обвинувального вироку показання свідка, оскільки вони не узгоджуються з показаннями обвинуваченого та в силу ст. 97 КПК України є показаннями з чужих слів. Разом з тим, захисник вказує, що судами попередніх інстанцій не було надано належної правової оцінки версії сторони захисту щодо вбивства потерпілої іншою особою. Читати повністю
Аналізуйте судовий акт: Судове рішення у кримінальній справі може базуватися на показаннях із чужих слів ЛИШЕ у разі наявності інших належних, допустимих і достовірних доказів (ККС/ВС у справі № 732/760/19 від 22.04.2021)
У цій справі особу визнано винуватим та засуджено за ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 185, ч. 3 ст. 185 КК України (крадіжка).
Захисник засудженого подав касаційну скаргу, де, серед іншого, посилався на те, що апеляційний суд визнав допустимим доказом показання із чужих слів потерпілого.
У даному випадку відповідний свідок не міг бути допитаний у судовому засіданні у зв’язку зі смертю.
З цього приводу ВС зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 97 КПК України показання із чужих слів могли бути використані у якості доказу, проте такі мають бути наявні поряд іншими доказами, визнаними допустимими згідно з правилами, відмінними від положень ч. 2 ст. 97 КПК України. Читати повністю