1. Прокурор або слідчий за погодженням із прокурором може звернутися з клопотанням про відсторонення від посади: до слідчого судді або суду. З клопотанням до органів влади (Президента України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів) звертається лише прокурор.
2. Згідно з вимогами КПК у клопотанні про відсторонення від посади в обов'язковому порядку зазначаються, крім короткого викладу обставин кримінального правопорушення, правової кваліфікації, викладу обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення та посади, яку обіймає така особа, також зазначаються обставини, що дають підстави слідчому або прокурору вважати, що перебування підозрюваного, обвинуваченого на посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення або, перебуваючи на посаді, він протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню (шляхом знищення речей, підробки документів, протиправного тиску на учасників кримінального провадження з числа своїх підлеглих, з метою, наприклад, зміни показань тощо).
У клопотанні також наводиться перелік свідків, яких слідчий або прокурор вважають за необхідне допитати під час розгляду клопотання стосовно обставин, що розглядаються слідчим, прокурором як підстави для відсторонення особи від посади (наприклад, свідки, котрі можуть підтвердити факт протиправних дій з боку службової особи, стосовно якої подано клопотання про відсторонення від посади).
До клопотання додаються: копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи щодо відсторонення від посади (дані про займану посаду, посадова інструкція, службове посвідчення тощо); а також документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання: копія відповідного листа на ім'я підозрюваного, обвинуваченого, відмітка на копії клопотання про отримання документів тощо.
365