Стаття 293. Окреме провадження

Цивільний процесуальний кодекс України (СОДЕРЖАНИЕ) Прочие кодексы
  • 34154

    Просмотров

  • 34154

    Просмотров

  • Добавить в избраное

    1. Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

    2. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про:

    1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;

    1 - 1 ) обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх;

    {Частину другу статті 293 доповнено пунктом 1 - 1 згідно із Законом № 768-IX від 14.07.2020 }

    2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;

    3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;

    4) усиновлення;

    5) встановлення фактів, що мають юридичне значення;

    6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред’явника та векселі;

    7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;

    8) визнання спадщини відумерлою;

    9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;

    10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;

    11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб;

    12) розкриття професійної таємниці на ринках капіталу та організованих товарних ринках.

    {Частину другу статті 293 доповнено пунктом 12 згідно із Законом № 3585-IX від 22.02.2024 }

    3. У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом.

    4. У випадках, встановлених пунктами 1, 3, 4, 9, 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних.

    5. У випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов’язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.

    {Статтю 293 доповнено частиною п'ятою згідно із Законом № 3022-IX від 10.04.2023 }

    Предыдущая

    294/525

    Следующая
    Добавить в избраное
    КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Юрисдикція розгляду питань щодо встановлення факту щодо загибелі громадянина України під час проходження військової служби, зокрема із захисту Батьківщини (ВС у справі № 201/10689/23)

    Аналізуйте судовий акт: Строк трудового стажу не є юридичним фактом, а тому останній має встановлюватись не в окремому провадженні, а виключно в порядку АДМІНСТРАТИВНОГО судочинства (ВС/КЦС у справі № 347/576/18 від 10.06.2020)

    Досить цікаве судове рішення у якому місцевий суд змішав Божий дар з яєшнею, але суди апеляційної та касаційної інстанцій розставили крапки над «і».

    У даній справі пенсіонер звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту який має юридичне значення, а саме строку трудового стажу, пославшись при цьому на те, що на одному з місць його роботи пожежею було знищено кадрові документи, у зв’язку із чим трудовий стаж на даному підприємстві органами Пенсійного фонду встановлено не було, що на думку заявника є підставою для встановлення даного факту.

    Місцевим судом вказану заяву задоволено на підставі того, що позасудовим способом неможливо встановити такі факти, що мають юридичне значення, а первинні документи, які б їх підтверджували, не збереглися.

    Натомість апеляційний суд дане рішення скасував з тих підстав, що встановлення факту наявності трудового стажу відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпн 1993 року № 637, здійснюється органами Пенсійного Фонду України, а не у судовому порядку.

    На таке рішення заявником до Касаційного цивільного суду було подано скаргу, яку вмотивовано тим, що суд апеляційної інстанції не врахував, що заявник не має можливості підтвердити факт у позасудовому порядку, оскільки первинні документи, які б його підтверджували, не збереглися, а орган ПФУ відмовив йому у підтвердженні трудового стажу.

    Переглядаючи вказане рішення КЦС скаргу не задовольнив та у своїй постанові зазначив про таке.

    За нормами ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

    Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

    Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    Одночасно за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.

    встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення пенсії, а рішення вказаного органу щодо її призначення підлягає оскарженню у встановленому законом порядку.

    Заяви про встановлення фактів трудового стажу не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства. Відмова відповідного органу у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.

    З урахуванням наведеного питання встановлення факту наявності трудового стажу не підлягає судовому розгляду, а повинне вирішуватись у позасудовому порядку відповідно до встановленої законодавством процедури.

    Таким чином правильним є те, окремому провадженні не може бути встановлений факт наявності трудового стажу, оскільки встановлення такого факту здійснюється органами Пенсійного фонду України, а не в судовому порядку

    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати