- Повістки про виклик у суд надсилаються особам, які бе руть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, пере кладачам, а повістки-повідомлення - особам, які беруть участь у справі, з приводу вчинення процесуальних дій, у яких участь цих осіб не є обов'язковою.
- Повістки надсилаються особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам рекомендова ною кореспонденцією (листом, телеграмою) або кур'єром із зво ротною розпискою за адресами, вказаними цими особами.
- Якщо фізична особа, яка бере участь у справі, діє через представника і суд не вважає її особисту участь обов'язковою, він може направити повістку лише представникові.
1. Відповідно до ч.З ст. 6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи в адміні стративному суді будь-якої інстанції. Інформованість зацікав лених осіб про місце, дату розгляду справи сприяє реалізації права на судовий захист. Відповідно до п.1 ч.З ст. 49 КАС Укра їни особи, які беруть участь у справі, мають право знати про дату, час і місце судового розгляду справи.
Коментованою статтею передбачено форми повідомлення зацікавлених осіб про здійснення судом певних процесуальних дій - судові повістки про виклик і повістки-повідомлення.
Судові виклики і повідомлення здійснює секретар судового засідання (ч.І ст. 63 КАС України).
В залежності від процесуального статусу зацікавленої особи, а також обов'язковості її присутності при здійсненні процесуальних дій, ч.ч. 1, 2 коментованої статті передбачено дві форми повідомлення: повістка про судовий виклик і повістка-повідом-лення, а також визначено, кому з зацікавлених осіб вони надсилаються.
2. В більшості випадків, передбачених КАС України (напри клад, ст. 22, ст. 75, ст. 102, ст. 115, ст. 147, ст.ст. 167-170, 176,
101
221, 250, 252, 256, 260, 261, 263, 264, 265) можуть використовуватися повістки-повідомлення. Оскільки неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду відповідного процесуального питання, суд надсилає їх рекомендованими листами на адресу зацікавлених осіб. Проте в певних випадках (наприклад, ст.ст. 52 100 КАС України) в залежності від процесуальної ситуації, суд може використати будь-яку з форм офіційного повідомлення, при цьому вибір виду повістки залежить від процесуального рішення, що приймалося судом.
У випадках, передбачених ст. 150 КАС України, зацікавлені особи можуть бути проінформовані під розписку, тому судові повістки не надсилаються.
У зв'язку з особливостями провадження в окремих категоріях справ, передбачених главою 6, інформування може відбуватися за допомогою засобів масової інформації (ст. 171), або на суд покладається обов'язок повідомити зацікавлену особу в скорочені терміни, зокрема, негайно (див. коментар до ст.ст. 172, 181, 182, 183).
В більшості випадків, надсилання повісток здійснюється поштою, відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою КМУ від 17 серпня 2002 р. № 1155.
3. Оскільки, відповідно до ст. 56 КАС України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника, повноваження на ведення справи в суді дає представникові право на вчинення від імені особи, яку він представляє, усіх процесуальних дій, які може вчинити ця особа. Для цього він наділяється повноваженнями (ст. 59 КАС України), та відповідно до 4.4 коментованої статті, якщо фізична особа, яка бере участь у справі, діє через представника і суд не вважає її особисту участь обов'язковою, він може направити повістку лише представникові. Разом з тим, у разі постановлення судом ухвали про обов'язковість особистої участі сторін чи третіх осіб у судовому засіданні, незважаючи на випадки, коли у судовому розгляді беруть участь їхні представники, вони викликаються для особистих пояснень (ст. 120 КАС України).
102