- Речовими доказами є предмети матеріального світу, що містять інформацію про обставини, які мають значення для справи. Речовими доказами є також магнітні, електронні та Інші носії інформації, що містять аудіовізуальну інформацію про обставини, що мають значення для справи.
- Витребування речових доказів проводиться в порядку, встановленому для витребування письмових доказів.
- Речові докази повертаються судом після їх дослідження за клопотанням осіб, які їх надали, якщо це можливо без шко- Ди Для розгляду справи. В інших випадках речові докази по-
201
вертаються після набрання рішенням суду законної сили за клопотанням осіб, яким належать ці докази.
4, Речові докази, які є об'єктами, що вилучені з цивільного обороту або обмежено оборотоздатні, передаються відповідним підприємствам, установам або організаціям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. За клопотанням державних експертних установ такі речові докази можуть бути передані їм для використання в експертній та науковій роботі.
1. Носіями інформації виступають не тільки люди і створені ними різноманітні письмові документи, але і інші об'єкти мате ріального світу. У числі будь-якої інформації, яку здатні місти ти такі об'єкти, може бути й інформація, необхідна для встанов лення об'єктивної істини і винесення обґрунтованого правозас- тосовчого акту. Такі предмети матеріального світу законодавець іменує речовими доказами. Таким чином, речові докази - це зі брані, перевірені та оцінені у встановленому порядку предмети матеріального світу, властивості яких свідчать про обставини, що мають значення для справи.
Головною особливістю речових доказів у порівнянні з іншими видами доказів є те, що вони представляють "не словесний або кодовий (цифровий, графічний) опис обставин, що мають значення для справи, а чуттєво-наочне втілення їх слідів і ознак, що збереглися до моменту провадження по справі *.
2. В адміністративному судочинстві предмети матеріального світу виступають як речові докази найчастіше у наступних ви падках:
при відхиленні їх від адміністративно-технічних норм (стандартів та інших нормативів);
за наявності на них (у них) змін, пов'язаних зі встановлюваним фактом;
при забороні адмі ністративно-правовими нормами їх створення або використання;
цри використанні їх особами, що беруть участь у справі;
при виявленні їх у визначеному місці або в певний час, якщо ці обставини мають значення для справи;
при відповідності їх у встановлених законом випадках адміністративно-технічним нормам (стандартам і іншим нормативам).
Перераховані вище випадки, в яких предмети матеріального світу виступають як речові докази, звичайно, не є вичерпними.
202
Речові докази можуть бути одержані й використані у найрізноманітніших справах. Для цього необхідно дотримання двох основних умов: предмети повинні нести інформацію, необхідну для встановлення істини у справі, і їх причетність до справи повинна бути відповідним чином оформлена.
Речові докази можуть містити найрізноманітнішу інформацію, що має істотне значення для встановлення об'єктивної істини. За допомогою речових доказів можна встановити винність або невинність окремих осіб; з допомогою речових доказів часто визначається найбільш оптимальний момент, що вимагає видання правозастосовчого акта тощо.
3. В частині 2 коментованої статті зазначається, що витребування речових доказів здійснюється в порядку, встановленому для витребування письмових доказів, тобто особа, яка заявляє клопотання перед судом про витребування від інших осіб речових доказів, повинна зазначити: який речовий доказ вимагається, орган чи особу, у яких він знаходиться, та обставини, які може підтвердити цей доказ.
Речові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду. Суд може також уповноважити заінтересовану сторону або іншу особу, яка бере участь у справі, одержати речовий доказ для надання його суду.
Речові докази оглядаються судом, а також подаються для ознайомлення особам, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - також експертам, спеціалістам і свідкам. Особи, яким подані для ознайомлення речові докази, можуть звернути увагу суду на ті чи інші обставини, пов'язані з доказом та його оглядом.
Протоколи огляду речових доказів, складені в порядку забезпечення доказів, виконання судового доручення або за результатами огляду доказів на місці, оголошуються в судовому засіданні. Особи, які беруть участь у справі, можуть дати свої пояснення з приводу цих протоколів. Особи, які беруть участь у справі, можуть ставити питання з приводу речових доказів експертам, спеціалістам, свідкам, які їх оглядали.
3. Особливо слід звернути увагу на зміст ч. 4 коментованої статті, яка визначає, що речові докази, що є об'єктами, вилученими з цивільного обороту або обмежено оборотоздатними, передаються відповідним підприємствам, установам або організаціям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
203
Перелік об'єктів, що вилучені з цивільного обороту або обмежені у оборотоздатності, визначений у Постанові Верховної Ради України "Про право власності на окремі види майна" від 17 червня 1992 p., в якій затверджено перелік видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України.
По-друге, встановлюється спеціальний порядок набуття права власності громадянами на окремі види майна (додаток № 2 до цієї Постанови). Тому адміністративний суд повинен враховувати перелік видів майна, що не можуть перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України при вирішенні ним справи, доказами у якій поміж інших є речові докази. Тому в постанові по справі суд повинен вказати про подальшу долю тих речових доказів, які не можуть перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав, що розташовані на території України. Це: зброя, боєприпаси (крім мисливської і пневматичної зброї, зазначеної в додатку № 2, і боєприпасів до неї, що придбаваються громадськими об'єднаннями з дозволу органів внутрішніх справ), бойова і спеціальна військова техніка, ракетно-космічні комплекси; вибухові речовини й засоби вибуху, всі види ракетного палива, а також спеціальні матеріали та обладнання для його виробництва; бойові отруйні речовини; наркотичні, психотропні, сильнодіючі отруйні лікарські засоби (за винятком отримуваних громадянами за призначенням лікаря); протиградові установки; державні еталони одиниць фізичних величин; спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації; електрошокові пристрої та спеціальні засоби, що застосовуються правоохоронними органами, крім газових пістолетів і револьверів та патронів до них, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії.
'