Головна Сервіси для юристів ... Закони Господарський кодекс України Стаття 178. Публічні зобов'язання суб'єктів господарювання Стаття 178. Публічні зобов'язання суб'єктів господ...

Стаття 178. Публічні зобов'язання суб'єктів господарювання

Господарський кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 2531

    Переглядів

  • 2531

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Суб'єкт господарювання, який відповідно до закону та своїх установчих документів зобов'язаний здійснювати виконання робіт, надання послуг або продаж товарів кожному, хто до нього звертається на законних підставах, не має права відмовити у виконанні робіт, наданні послуг, продажу товару за наявності у нього такої можливості або надавати перевагу одному споживачеві перед іншими, крім випадків, передбачених законодавством.

    2. Суб'єкт господарювання, який безпідставно ухиляється від виконання публічного зобов'язання, повинен відшкодувати другій стороні завдані цим збитки в порядку, визначеному законом.

    3. Кабінет Міністрів України може у визначених законом випадках видавати правила, обов'язкові для сторін публічного зобов'язання, в тому числі щодо встановлення або регулювання цін. Умови зобов'язання, що не відповідають цим правилам або встановленим цінам, є недійсними.

    Попередня

    188/429

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Рішення ОСББ, зокрема щодо внесків та платежів, є необов’язковим для орендарів приміщень, а обов’язкове лише для власників, орендар сплачує ОСББ кошти на утримання будинку лише на підставі договору (ВС/КГС, № 906/884/19, 02 вересня 2020р.)

     Орендодавець нежитлового чи житлового приміщення у багатоквартирному будинку дуже часто хоче взагалі нічого не робити, а тільки спостерігати як «капає» орендна плата. Цікаво, що в першу чергу це стосується не класичних рантьє, а таких власників, як міські ради, які ще володіють на праві комунальної власності різноманітними нежитловими приміщеннями на перших поверхах, що здаються під офіси.

    Показовою є ця справа. З метою зняття з себе будь-якої відповідальності за утримання та доглядання за нежитловою комунальною нерухомістю у багатоквартирному будинку міська рада у договорі оренди передбачила окремий пункт, про те що орендар зобов’язаний укласти договір з ОСББ на відшкодування житлово-комунальних послуг.

    Орендар отримав відмову від ОСББ в укладанні такого договору, оскільки рішенням ОСББ для нежитлових приміщень був передбачений внесок (тариф) на утримання будинку – 8,00грн. за 1 кв. м., а для квартир – 5,00грн. за 1 кв. м, а орендар наполягав для себе також тариф 5 грн. за кв. м.

    Далі було цікаво. Орендар побоюючись претензій з боку міської ради подав позов проти ОСББ про спонукання до укладення договору. Суди трьох інстанцій відмовили орендарю у задоволенні позову на підставі ст. 178 ГК України, оскільки визначений законом обов’язок контрагента укласти договір не стосується договорів на утримання будинку між орендарем та балансоутримувачем.

    Проте суд касаційної інстанції задовільнив скаргу орендаря і залишаючи резолютивну частину без змін змінив мотивувальну частину рішень судів першої та апеляційної інстанцій. ВС прийшов до висновку, що положення статуту та рішення загальних зборів ОСББ НЕ є обов’язковими для орендарів приміщень у багатоквартирному будинку.

    Дійсно, відповідно до частини 4, ст. 12 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління будинком у випадку передачі комунальних нежитлових чи житлових приміщень несуть орендарі (наймачі). Проте, як роз’яснив ВС, законодавство не передбачає механізму реалізації такого обов’язку, в тому числі способу захисту ОСББ у випадку ухилення орендарем від оплати витрат на утримання будинку.

    Право ОСББ на стягнення коштів на утримання будинку передбачено частиною 6, статі 13 ЗУ « Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» лише з співвласників будинку, а не орендарів. Або у випадку укладання між орендарем та ОСББ договору, який би передбачав обов’язок орендаря оплачувати витрати на утримання будинку за визначеними договором тарифами та періодичністю.

    Але як бачимо цього не відбулося навіть за допомогою суду….

     

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати