Головна Сервіси для юристів ... Закони Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку Стаття 12. Витрати на управління багатоквартирним будинком Стаття 12. Витрати на управління багатоквартирним ...

Стаття 12. Витрати на управління багатоквартирним будинком

Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку (ЗМІСТ) Інші закони
Додати в обране

1. Витрати на управління багатоквартирним будинком включають:

1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку;

2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

2 - 1 ) витрати, пов’язані з виконанням зобов’язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності;

{Частину першу статті 12 доповнено пунктом 2 - 1 згідно із Законом № 2095-VIII від 08.06.2017 }

3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення;

4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

2. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

3. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

4. Зобов’язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

Попередня

12/15

Наступна
Додати в обране
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Аналізуйте судовий акт: Рішення ОСББ, зокрема щодо внесків та платежів, є необов’язковим для орендарів приміщень, а обов’язкове лише для власників, орендар сплачує ОСББ кошти на утримання будинку лише на підставі договору (ВС/КГС, № 906/884/19, 02 вересня 2020р.)

 Орендодавець нежитлового чи житлового приміщення у багатоквартирному будинку дуже часто хоче взагалі нічого не робити, а тільки спостерігати як «капає» орендна плата. Цікаво, що в першу чергу це стосується не класичних рантьє, а таких власників, як міські ради, які ще володіють на праві комунальної власності різноманітними нежитловими приміщеннями на перших поверхах, що здаються під офіси.

Показовою є ця справа. З метою зняття з себе будь-якої відповідальності за утримання та доглядання за нежитловою комунальною нерухомістю у багатоквартирному будинку міська рада у договорі оренди передбачила окремий пункт, про те що орендар зобов’язаний укласти договір з ОСББ на відшкодування житлово-комунальних послуг.

Орендар отримав відмову від ОСББ в укладанні такого договору, оскільки рішенням ОСББ для нежитлових приміщень був передбачений внесок (тариф) на утримання будинку – 8,00грн. за 1 кв. м., а для квартир – 5,00грн. за 1 кв. м, а орендар наполягав для себе також тариф 5 грн. за кв. м.

Далі було цікаво. Орендар побоюючись претензій з боку міської ради подав позов проти ОСББ про спонукання до укладення договору. Суди трьох інстанцій відмовили орендарю у задоволенні позову на підставі ст. 178 ГК України, оскільки визначений законом обов’язок контрагента укласти договір не стосується договорів на утримання будинку між орендарем та балансоутримувачем.

Проте суд касаційної інстанції задовільнив скаргу орендаря і залишаючи резолютивну частину без змін змінив мотивувальну частину рішень судів першої та апеляційної інстанцій. ВС прийшов до висновку, що положення статуту та рішення загальних зборів ОСББ НЕ є обов’язковими для орендарів приміщень у багатоквартирному будинку.

Дійсно, відповідно до частини 4, ст. 12 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління будинком у випадку передачі комунальних нежитлових чи житлових приміщень несуть орендарі (наймачі). Проте, як роз’яснив ВС, законодавство не передбачає механізму реалізації такого обов’язку, в тому числі способу захисту ОСББ у випадку ухилення орендарем від оплати витрат на утримання будинку.

Право ОСББ на стягнення коштів на утримання будинку передбачено частиною 6, статі 13 ЗУ « Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» лише з співвласників будинку, а не орендарів. Або у випадку укладання між орендарем та ОСББ договору, який би передбачав обов’язок орендаря оплачувати витрати на утримання будинку за визначеними договором тарифами та періодичністю.

Але як бачимо цього не відбулося навіть за допомогою суду….

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст