1. Апеляційна скарга реєструється у день її надходження до суду апеляційної інстанції та не пізніше наступного дня передається судді-доповідачу, визначеному в порядку, встановленому статтею 32 цього Кодексу.
2. До апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
{Частина друга статті 260 в редакції Закону № 3200-IX від 29.06.2023 }
3. Апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 256 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
4. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 261 цього Кодексу.
5. Апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо:
1) апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено;
2) до постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження особа, яка подала скаргу, подала заяву про її відкликання;
3) скаргу подано в інший спосіб, ніж до суду апеляційної інстанції;
4) скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
6. Питання про залишення апеляційної скарги без руху суддя-доповідач вирішує протягом п’яти днів з дня надходження апеляційної скарги. Питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п’яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
7. Про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку.
8. Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 242 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Аналізуйте судовий акт: Апеляційна скарга залишається без руху, а не повертається ВІДРАЗУ без розгляду, якщо апелянтом не додано документу на підтвердження повноважень підписанта - ст. 260 ГПК України (ВС/КГС у справі № 910/3826/19 від 17 вересня 2019 р.)
Загальновідомо, що законодавець запобігаючи поширеному відфутболюванню суддями позовів та скарг впровадив у процес стадію залишення позовів та скарг без руху у випадку, коли суддя виявить недоліки їх процесуальної форми або недоліки чи відсутність передбачених процесуальним законом додатків.
На жаль все ж таки у деяких випадках недоліків у суддів виникають сумніви у такому принципі, і такі судді не надають «другий шанс» заявникам та повертають їх документи без розгляду. Особливо це катастрофічно при поданні апеляційної (касаційної) скарги, адже повторно у апелянта подати скаргу вже не залишаться часу і процесуальний строк на оскарження закінчується.
Приємно, що вирішуючи розповсюджене питання господарського судочинства під час прийняття судом до розгляду апеляційної скарги ця колегія суддів ВС підійшла без гнітючого формалізму до тлумачення пункту 1, частини 5, ст. 260 ГПК України.
Так, апелянтом при поданні апеляційної скарги не був доданий до скарги документ, який підтверджує повноваження особи, яка підписала скаргу, тобто протокол загальних зборів учасників ТОВ про обрання директора. Такого документу не було залучено в матеріали справи і при розгляді спору в суді першій інстанції. З огляду на це суд апеляційної інстанції ВІДРАЗУ, тобто не надаючи апелянту строку для усунення недоліків - можливості донести такий протокол, повернув апеляційну скаргу без розгляду.
Ухвала про повернення апеляційної скарги була оскаржена в касаційному порядку. ВС скасував цю ухвалу та направив справу до суду апеляційної інстанції на новий розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.
Зокрема ВС підкреслив, що хоча апеляційна скарга і була подана із порушенням пункту 1, частини 3, ст. 258 ГПК України, суд апеляційної інстанції повинен був встановити наявність або відсутність повноважень у підписанта апеляційної скарги. Зробити це можна лише шляхом залишення апеляційної скарги без руху та зобов’язанням апелянта надати докази таких повноважень. Проте суд апеляційної інстанції відразу повернув апеляційну скаргу без розгляду чим неправильно застосував пункт 1, частину 5, ст. 260 ГПК України.
Слід додати, що процесуальне рішення колегії суддів ВС за наслідками застосування пункт 1, частину 5, ст. 260 ГПК України дуже суперечливе. Опоненти такого рішення наполягають, що в даному випадку, тобто в частині 5, законодавець спеціально передбачив перелік випадків, коли задля процесуальної економії суд наділений правом відразу повертати апеляційну скаргу без розгляду, а не залишати її без руху.
Мабуть слово за Великою Платою Верховного Суду...