Стаття 52. Процесуальне правонаступництво

Господарський процесуальний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 2267

    Переглядів

  • 2267

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. У разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов’язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

    2. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов’язкові для нього так само, як вони були обов’язкові для особи, яку правонаступник замінив.

    3. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

    Попередня

    52/374

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: При оспорюванні права на частку ТОВ, єдиного правонаступника, який прийняв спадщину, можна залучити навіть якщо ним досі не отримано свідоцтво про право на спадщину. (ВС КГС №915/1031/21 від 19.05.2023 р.)
     Продавець намагався стягнути з покупця частку у статутному капіталі ТОВ у розмірі 590625,00 грн, що становить 56,25% статутного капіталу, через те що покупець несвоєчасно сплатив за неї. Про що продавець подав відповідний позов. Але в процесі розгляду справи в суді першої інстанції позивач (продавець частки) помер. Провадження було зупинено до залучення до участі у справі правонаступника.

    Але згодом, своєю ухвалою господарський суд поновив провадження у справі та залучив до участі у справі правонаступника. Цю ухвалу відповідач намагався оскаржити, але в апеляційній інстанції йому відмовили. Він подав касаційну скаргу на ухвалу, посилаючись на те, що довідка про склад спадкоємців (за якою правонаступниця була єдиною спадкоємицею, що прийняла спадщину) не є належним доказом повного та беззаперечного прийняття спадщини та не є доказом правонаступництва. Відповідач зазначив, що оскільки предметом спору у цій справі були саме корпоративні права, які обтяжені ухвалою суду, та які підлягають державній реєстрації, правонаступниця зобов'язана спочатку звернутись до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину і саме таке свідоцтво буде належним доказом можливості її залучення як правонаступника. ВС КГС не погодився із вказаними доводами, і ухвалу залишив у силі. ВС пояснив:

    Згідно з приписами статті 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.

    Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього. Читати повністю

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст