Головна Сервіси для юристів ... Закони Земельний кодекс України Стаття 116. Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності Стаття 116. Підстави набуття права на землю із зем...

Стаття 116. Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності

Земельний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 10354

    Переглядів

  • 10354

    Переглядів

  • Додати в обране

    {Назва статті 116 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5245-VI від 06.09.2012 }

    1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

    {Абзац перший частини першої статті 116 із змінами, внесеними згідно із Законом № 509-VI від 16.09.2008 }

    Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

    {Частина перша статті 116 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3235-IV від 20.12.2005 , № 489-V від 19.12.2006 , № 107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 ; в редакції Закону № 309-VI від 03.06.2008 }

    2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

    3. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

    а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

    б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

    в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

    4. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення.

    {Частина четверта статті 116 із змінами, внесеними згідно із Законом № 711-IX від 17.06.2020 }

    5. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

    {Частина п'ята статті 116 в редакції Закону № 5245-VI від 06.09.2012 }

    Попередня

    132/235

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Право на безоплатне отримання землі державної або комунальної власності одного виду, в т.ч. для ведення фермерського господарства, можна використати лише один раз. (ВС КЦС № 539/3886/19 від 23.08.2023 р.)
     У цій справі, перший заступник керівника прокуратури (далі - прокурор), діючи в інтересах органу місцевого самоврядування, подав позов про визнання незаконними та скасування рішень сільської ради про дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок та їх затвердження - оскільки орендар, що такий дозвіл отримав - ще раніше, у 2012 - 2014 роках реалізував право на отримання земельної ділянки площею 46,4 га для ведення фермерського господарства, а додатково земельні ділянки громадяни або фермерське господарство можуть отримати лише на конкурентних засадах шляхом участі у торгах.

    Крім того, прокурор просив визнати недійсними договори оренди землі, бо під час їх укладення нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель комунальної власності, не визначалась, а у фермера-орендаря був відсутній намір використовувати землю бо такий передав її у суборенду.

    Справа розглядалася неодноразово. В кінцевому підсумку ВС КЦС прийняв рішення, погодившись із вищенаведеними доводами прокурора.

    Отже, у цій справі, ВС вказав: Закон України “Про фермерське господарство” (далі - Закон № 973) запроваджений механізм, за яким земельна ділянка спочатку надається в оренду громадянину з метою здійснення підприємницької діяльності (для ведення фермерського господарства), проте останній може використовувати її лише шляхом створення фермерського господарства як форми здійснення своєї підприємницької діяльності. Створенню фермерського господарства передує, по-перше, бажання й ініціатива громадянина здійснювати підприємницьку діяльність на власний ризик саме у такій формі з метою отримання прибутку та, по-друге, вирішення питання про отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства у власність та/або користування, що є необхідною умовою реалізації ним права на створення такого фермерського господарства, а також державної реєстрації останнього як юридичної особи. Створення фермерського господарства громадянином України передбачає визначену законом послідовність дій, а земельні ділянки надаються саме для створення фермерського господарства, а не для іншої цілі. Читати повністю

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати