Стаття 71. Порядок стягнення аліментів
1. Порядок стягнення аліментів визначається законом.
Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
{Частину першу статті 71 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018}
2. За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
{Частина друга статті 71 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017}
3. Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.
4. Виконавець зобов’язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця. Виконавець зобов’язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі:
1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача;
2) подання заяви стягувачем або боржником;
3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи;
4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби;
5) закінчення виконавчого провадження.
5. У разі виїзду боржника на постійне проживання до держави, з якою Україна не уклала договорів про надання правової допомоги, за рішенням суду до виїзду боржника за кордон стягнення аліментів здійснюється за весь період до досягнення дитиною повноліття.
6. У разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця.
Якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізична особа - підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів.
7. Після закінчення строку, передбаченого законом для стягнення аліментів, за відсутності заборгованості із сплати аліментів підприємство, установа, організація, фізична особа - підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, повертають виконавцю постанову про стягнення аліментів з відміткою про перерахування в повному обсязі стягувачу присуджених йому сум аліментів. Якщо відраховані з боржника суми аліментів не були перераховані стягувачу, виконавець письмово повідомляє стягувачу про розмір заборгованості, що утворилася, та роз’яснює йому права на звернення з позовом до підприємства, установи, організації, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи, якщо така заборгованість утворилася з їхньої вини.
8. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
9. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:
{Абзац перший частини дев'ятої статті 71 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018}
1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, виносяться державним виконавцем за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці.
{Частину дев'яту статті 71 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018}
Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, надсилаються сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, направляються до виконання відповідними органами після закінчення строку, визначеного частиною п’ятою статті 74 цього Закону, для оскарження рішення, дії виконавця, якщо рішення, дії виконавця не були оскаржені.
У разі оскарження рішення, дії виконавця, постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, якщо їх не скасовано, підлягають виконанню відповідними органами після розгляду справи відповідним судом.
{Частина дев'ята статті 71 в редакції Закону № 2234-VIII від 07.12.2017}
10. Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:
1) якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;
2) використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю;
3) проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
{Пункт 3 частини десятої статті 71 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2462-VIII від 19.06.2018}
4) розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.
{Статтю 71 доповнено частиною десятою згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017}
11. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
{Статтю 71 доповнено частиною одинадцятою згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017}
12. У разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
{Статтю 71 доповнено частиною дванадцятою згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017; в редакції Закону № 2475-VIII від 03.07.2018}
13. Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем на вимогу стягувача протягом трьох робочих днів у випадках, встановлених законом.
Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.
Форма довідки встановлюється Міністерством юстиції України.
{Статтю 71 доповнено частиною тринадцятою згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017; в редакції Закону № 2475-VIII від 03.07.2018}
14. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
У подальшому постанова про накладення штрафу у розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.
Суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника у порядку, передбаченому цим Законом, і перераховуються стягувачу.
{Статтю 71 доповнено частиною чотирнадцятою згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018}
- Стаття 1. Виконавче провадження
- Стаття 2. Засади виконавчого провадження
- Стаття 3. Рішення, що підлягають примусовому виконанню. Виконавчі документи
- Стаття 4. Вимоги до виконавчого документа
- Стаття 5. Органи та особи, які здійснюють примусове виконання рішень
- Стаття 6. Виконання рішень іншими органами та установами
- Стаття 7. Добровільне виконання рішень про стягнення періодичних платежів
- Стаття 8. Автоматизована система виконавчого провадження
- Стаття 9. Єдиний реєстр боржників
- Стаття 10. Заходи примусового виконання рішень
- Стаття 11. Загальні строки у виконавчому провадженні
- Стаття 12. Строки пред’явлення виконавчих документів до виконання. Переривання строку давності пред’явлення виконавчого документа до виконання, поновлення пропущеного строку
- Стаття 13. Строки прийняття рішень виконавцями та вчинення виконавчих дій
- Стаття 14. Учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій
- Стаття 15. Сторони виконавчого провадження
- Стаття 16. Представництво сторін у виконавчому провадженні
- Стаття 17. Особи, які не можуть бути представниками у виконавчому провадженні
- Стаття 18. Обов’язки і права виконавців, обов’язковість вимог виконавців
- Стаття 19. Права і обов’язки сторін та інших учасників виконавчого провадження
- Стаття 20. Участь експерта, спеціаліста та суб’єкта оціночної діяльності-суб’єкта господарювання у виконавчому провадженні
- Стаття 21. Участь перекладача у виконавчому провадженні
- Стаття 22. Залучення понятих у виконавчому провадженні
- Стаття 23. Відводи у виконавчому провадженні
- Стаття 24. Місце виконання рішення
- Стаття 25. Особливості підвідомчості виконавчих проваджень органам державної виконавчої служби та утворення виконавчих груп
- Стаття 26. Початок примусового виконання рішення
- Стаття 27. Виконавчий збір
- Стаття 28. Надсилання документів виконавчого провадження
- Стаття 29. Час проведення виконавчих дій
- Стаття 30. Особливості виконання кількох рішень у разі надходження на виконання кількох виконавчих документів щодо одного боржника
- Стаття 31. Роз’яснення рішень, виконавчих документів, що підлягають примусовому виконанню
- Стаття 32. Відкладення проведення виконавчих дій
- Стаття 33. Відстрочка або розстрочка виконання, встановлення чи зміна способу і порядку виконання рішення
- Стаття 34. Зупинення вчинення виконавчих дій
- Стаття 35. Строки зупинення вчинення виконавчих дій
- Стаття 36. Розшук боржника, його майна, розшук дитини за виконавчим документом про відібрання дитини
- Стаття 37. Повернення виконавчого документа стягувачу
- Стаття 38. Зупинення виконавчого провадження у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду
- Стаття 39. Закінчення виконавчого провадження
- Стаття 40. Наслідки закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа
- Стаття 41. Відновлення виконавчого провадження
- Стаття 42. Кошти виконавчого провадження
- Стаття 43. Додаткове авансування витрат виконавчого провадження
- Стаття 44. Облік сум на рахунках органів державної виконавчої служби та приватних виконавців
- Стаття 45. Розподіл стягнутих з боржника грошових сум
- Стаття 46. Черговість задоволення вимог стягувачів у разі недостатності стягнутої суми для задоволення вимог стягувачів
- Стаття 47. Порядок виплати стягнутих грошових сум
- Стаття 48. Порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника
- Стаття 49. Особливості звернення стягнення на кошти боржника в іноземній валюті та виконання рішень під час обчислення боргу в іноземній валюті
- Стаття 50. Звернення стягнення на об’єкти нерухомого майна фізичної особи
- Стаття 51. Звернення стягнення на заставлене майно
- Стаття 52. Особливості звернення стягнення на кошти та майно боржника-юридичної особи, фізичної особи-підприємця
- Стаття 53. Звернення стягнення на майно боржника, що перебуває в інших осіб
- Стаття 53-1. Особливості звернення стягнення на частку учасника товариства з обмеженою відповідальністю, учасника товариства з додатковою відповідальністю
- Стаття 54. Порядок виявлення дебіторської заборгованості боржника-юридичної особи, фізичної особи-підприємця
- Стаття 55. Майно, на яке не може бути звернено стягнення
- Стаття 56. Арешт і вилучення майна (коштів) боржника
- Стаття 57. Визначення вартості майна боржника. Оцінка майна боржника
- Стаття 58. Зберігання майна, на яке накладено арешт
- Стаття 59. Зняття арешту з майна
- Стаття 60. Передача стягувачу предметів, зазначених у виконавчому документі
- Стаття 61. Реалізація майна, на яке звернено стягнення
- Стаття 62. Виконання рішення про конфіскацію майна
- Стаття 63. Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов’язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення
- Стаття 64. Виконання рішення про відібрання дитини
- Стаття 64-1. Виконання рішення про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною
- Стаття 65. Виконання рішення про поновлення на роботі
- Стаття 66. Виконання рішення про виселення боржника
- Стаття 67. Виконання рішення про вселення стягувача
- Стаття 68. Умови звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника
- Стаття 69. Відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника
- Стаття 70. Розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника
- Стаття 71. Порядок стягнення аліментів
- Стаття 72. Звернення стягнення на допомогу з державного соціального страхування та соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства
- Стаття 73. Кошти, на які не може бути звернено стягнення
- Стаття 74. Оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби
- Стаття 75. Відповідальність за невиконання рішення, що зобов’язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі
- Стаття 76. Відповідальність за невиконання законних вимог виконавця та порушення вимог цього Закону
- Стаття 77. Виконання рішень стосовно іноземців, осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб
- Стаття 78. Виконання рішень іноземних судів
- Прикінцеві та перехідні положення
Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.