Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Стаття 105. Звільнення від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру

1. Неповнолітній, який вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент постановлення вироку не потребує застосування покарання.

2. У цьому разі суд застосовує до неповнолітнього такі примусові заходи виховного характеру:

1) застереження;

2) обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;

3) передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;

4) покладення на неповнолітнього, який досяг п'ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток, обов'язку відшкодування заподіяних майнових збитків;

5) направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує трьох років. Умови перебування в цих установах неповнолітніх та порядок їх залишення визначаються законом.

3. До неповнолітнього може бути застосовано кілька примусових заходів виховного характеру, що передбачені у частині другій цієї статті. Тривалість заходів виховного характеру, передбачених у пунктах 2 та 3 частини другої цієї статті, встановлюється судом, який їх призначає.

4. Суд може також визнати за необхідне призначити неповнолітньому вихователя в порядку, передбаченому законом.

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ": 

Аналізуйте судовий акт: Звільнення від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру допускається, в тому числі, у разі вчинення неповнолітнім двох аналогічних кримінальних правопорушень, які утворюють повторність (ВС ККС справа № 161/20070/19 від 11.02.2021

В цій справі ВС ККС висловився щодо умов та підстав застосування примусових заходів виховного характеру, в тому числі, сформулював висновок щодо можливості застосування таких заходів, замість покарання, якщо неповнолітнім було вчинено два аналогічних кримінальних правопорушення невеликої або середньої тяжкості, які утворюють повторність.

Фабула судового акту: Неповнолітня особа вчинила крадіжку алкоголю із супермаркету, а на наступний день –за аналогічних обставин, знову намагалася таємно викрасти дві пляшки, втім його злочин не було закінчено, з причин, що не залежали від його волі (закінчений замах). Вироком суду першої інстанції, неповнолітнього визнано винуватим за ст. 185 ч. 1, ст. 15 ч. 2, ст. 185 ч. 2 КК України, проте, на підставі ст. 105 ч. 1 КК України - звільнено від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру, у виді передачі його під нагляд матері - тривалістю 1 рік. Ухвалою суду апеляційної інстанції цей вирок залишено без змін.

Прокурор, не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, подав касаційну скаргу, де наголошував, що неповнолітній вчинив два кримінальні правопорушення, а це виключає можливість звільнення його від покарання з підстав ст. 105 КК України, а також, на те що така поведінка свідчить про системний характер вчинення кримінальних правопорушень і відсутність в діях неповнолітнього щирого каяття та бездоганної поведінки.

Не погоджуючись із касаційною скаргою прокурора, ВС ККС залишив ухвалу апеляційного суду без змін.

Отже, у цій справі, стосовно умов та підстав застосування примусових заходів виховного характеру, а також, щодо вчинення неповнолітнім двох аналогічних кримінальних правопорушень, які утворюють повторність - ВС ККС зазначив наступне:

- кожному випадку вирішення питання про відповідальність неповнолітнього за злочин невеликої або середньої тяжкості (наразі - “кримінальний проступок або нетяжкий злочин”) необхідно обговорювати можливість застосування до нього примусових заходів виховного характеру замість кримінального покарання.

Статтею 105 ч. 1 КК України (в редакції Закону, яка діяла на час ухвалення вироку, наразі редакція замість “злочину невеликої/середньої тяжкості” передбачає “кримінальний проступок або нетяжкий злочин”) передбачено, що неповнолітній, який вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент постановлення вироку не потребує застосування покарання.

- даний вид звільнення від покарання є найсуттєвішим проявом гуманізму: звільнення від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру може застосовуватись лише до неповнолітніх при наявності певної підстави та умов.

Підставою застосування ст. 105 КК України є висновок суду про те, що неповнолітній для досягнення мети виправлення, попередження вчинення нових кримінальних правопорушень на момент ухвалення вироку не потребує застосування покарання.

Умовами застосування зазначеної норми є: вчинення неповнолітнім злочину невеликої або середньої тяжкості (наразі - “кримінальний проступок або нетяжкий злочин”); щире розкаяння у вчиненому та бездоганна поведінка на момент ухвалення вироку, які свідчать, що неповнолітній не потребує застосування покарання для досягнення мети виправлення.

- стаття 105 КК України не містить заборони до застосування інституту звільнення від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру в разі вчинення неповнолітнім двох аналогічних кримінальних правопорушень невеликої або середньої тяжкості, які утворюють повторність.

У судовому засіданні, неповнолітній, який вчинив два аналогічні злочини невеликої та середньої тяжкості, що утворюють повторність - визнав свою вину повністю та надав суду детальні показання про обставини вчинення кримінальних правопорушень, добровільно відшкодовував завдані збитки. Таким чином, ВС ККС погодився із судом першої інстанції щодо можливості звільнення такого неповнолітнього від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру.

0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярные судебные решения
Популярные события
ЕСПЧ
Название события
Загрузка основного изображения
Выбрать изображение
Текст описание события:
0