1. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем, учасником референдуму, членом виборчої комісії або комісії з референдуму, офіційним спостерігачем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним своїх виборчих прав, прав на участь у референдумі, -
караються штрафом від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Пропозиція, обіцянка або надання виборцю чи учаснику референдуму, кандидату, члену виборчої комісії або комісії з референдуму неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права, права на участь у референдумі, -
караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на строк від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.
3. Надання виборцям, учасникам референдуму, юридичним особам неправомірної вигоди, що супроводжується передвиборною агітацією або агітацією з референдуму, згадуванням імені кандидата, назви політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, або використанням зображення кандидата, символіки політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, -
караються обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.
4. Дії, передбачені частиною другою або третьою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії або комісії референдуму, членом ініціативної групи референдуму, кандидатом або його довіреною особою, іншою особою на прохання кандидата або за дорученням кандидата або політичної партії, яка його висунула, уповноваженою особою політичної партії, представником організації політичної партії у виборчій комісії, уповноваженою особою суб’єкта процесу всеукраїнського референдуму, а також офіційним спостерігачем, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.
5. Особа, крім організатора та підбурювача кримінального правопорушення, звільняється від відповідальності за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, якщо вона добровільно до притягнення до кримінальної відповідальності повідомила про вчинення злочину та сприяла його розкриттю.
Примітка. У цій статті під неправомірною вигодою слід розуміти продукти харчування, спиртні напої та тютюнові вироби, незалежно від їх вартості, а також грошові кошти, товари (крім матеріалів агітації, визначених законом), послуги, роботи, пільги, переваги, подарункові сертифікати, цінні папери, кредити, лотерейні білети, інші матеріальні та нематеріальні активи, вартість яких перевищує 0,06 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, які на безоплатних або на інших пільгових умовах пропонуються, обіцяються, надаються кандидатам, виборцям, учасникам референдуму або членам виборчої комісії, комісії з референдуму чи одержуються зазначеними особами.
{Стаття 160 в редакції Закону № 1703-VII від 14.10.2014 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1791-VIII від 20.12.2016 ; в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020 }
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.
Аналізуйте судовий акт: За підкуп виборців – РЕАЛЬНЕ позбавлення волі (Кілійський районний суд Одеської області № 502/945/18 від 03.12.2018)
Підкуп виборців та застосування адміністративного ресурсу залишаються ключовими проблемами виборчого процесу в Україні.
14.10.2014 Верховна Рада України внесла зміни до Кримінального кодексу України, а саме до ст. 160 КК України, щодо посилення відповідальності за вчинення злочинів проти виборчих прав громадян. Ухваленні парламентом зміни, серед іншого, виокремлюють підкуп виборців в окремий склад злочину, встановлюють кримінальну відповідальність не лише для тих, хто підкуповує виборців, а самих виборців, які отримують незаконну вигоду від голосування.
У даній справі засуджена перед виборами голови і депутатів об'єднаної територіальної громади організовувала підкуп громадян для голосування за певну політичну силу. Вона шукала мешканців району, яким необхідна грошова допомога або які перебувають у скрутному фінансовому становищі, яким пропонували укладати угоду з кандидатом для проведення агітації, а також давали 600 гривень за голос: 200 гривень до виборів і 400 – після.
Всього засудженою було вчинено три епізоди такого підкупу.
Так за матеріалами справи винна особа на початку квітня 2018 року, звернулась до своєї знайомої, яка перебувала у відпустці по догляду за дитиною, та запропонувала їй грошову винагороду у розмірі 200 гривень за голосування за кандидатів від певної політичної партії на виборах на посаду голови об'єднаної територіальної громади та кандидата на посаду депутата об'єднаної територіальної громади, а також попросила підшукати ще осіб, які можуть проголосувати за відповідних кандидатів за грошову винагороду.
Далі, дізнавшись від зазначеної особи, якій вже надала пропозицію про її знайомого, який теж хотів підзаробити, засуджена реалізовуючи свій намір на пропозицію з надання та надання неправомірної вигоди виборцю за голосування за кандидата на пост голови ОТГ та кандидата на пост депутата ОТГ здійснила телефонний дзвінок вказаному виборцю та запропонувала йому прийти за місцем її проживання з метою передачі йому неправомірної вигоди після чого надала йому неправомірну вигоду в сумі 200 гривень.
Того ж дня вона вчинила аналогічні дії стосовно іншого виборця.
Вчинення таких дій, які передбачені ч. 2 та ч. 4 ст. 160 КК України потягли за собою покарання у вигляді 5 років 6 місяців позбавлення волі з позбавленням права займатись діяльністю, пов'язаною з участю в утворенні та діяльності виборчих округів, дільниць і комісій, а також діяльністю у виді уповноважених представників, довірених осіб, офіційних спостерігачів від партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, від кандидатів строком на 2 роки.