Головна Сервіси для юристів ... Закони Митний кодекс України Стаття 351. Документальні невиїзні перевірки

Стаття 351. Документальні невиїзні перевірки

Митний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 3583

    Переглядів

  • 3583

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Предметом документальних невиїзних перевірок є дані про своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати митних платежів при переміщенні товарів через митний кордон України підприємствами, а також при переміщенні товарів через митний кордон України громадянами з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств.

    2. Документальна невиїзна перевірка проводиться у разі:

    1) виявлення фактів або отримання документів, інформації (відомостей), що свідчать про порушення законодавства України з питань митної справи, під час здійснення доперевірочного аналізу митних декларацій, інформації, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено, отриманої від суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та виробників таких товарів, з висновків акредитованих відповідно до законодавства експертів;

    {Пункт 1 частини другої статті 351 в редакції Закону № 3613-IX від 20.03.2024 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    2) надходження від уповноважених органів (організацій) іноземних держав документально підтвердженої інформації про непідтвердження дотримання критеріїв походження або автентичності поданих митному органу документів щодо товарів, митне оформлення яких завершено, недостовірність відомостей, що в них містяться, а також запитів стосовно надання інформації про зовнішньоекономічні операції, які здійснювалися за участю суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності - резидентів України.

    {Пункт 2 частини другої статті 351 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3613-IX від 20.03.2024 , № 3926-IX від 22.08.2024 }

    3. Документальна невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу митного органу.

    4. Документальна невиїзна перевірка проводиться посадовими особами митного органу в приміщенні цього органу за умови направлення підприємству (громадянину) письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення документальної невиїзної перевірки та копії наказу про її проведення у спосіб, визначений частиною шостою статті 344 - 1 цього Кодексу.

    {Частина четверта статті 351 в редакції Закону № 3926-IX від 22.08.2024 }

    5. Присутність уповноважених посадових осіб підприємства або громадянина, що перевіряється, під час проведення невиїзної документальної перевірки не обов’язкова.

    6. Тривалість проведення перевірки визначається у відповідному наказі митного органу та не може перевищувати строки, встановлені частиною дев’ятою статті 346 цього Кодексу для проведення документальних виїзних перевірок. Така тривалість може бути продовжена за наявності підстав, визначених частиною десятою статті 346 цього Кодексу, але не більше ніж на 15 робочих днів.

    {Частина шоста статті 351 в редакції Закону № 3926-IX від 22.08.2024 }

    7. Про продовження строків проведення перевірки митний орган інформує підприємство (громадянина) в порядку, визначеному частиною четвертою цієї статті.

    8. Посадові особи митного органу під час проведення перевірки не мають права:

    1) перевіряти дані, які не є предметом перевірки;

    2) вимагати від підприємства (громадянина), що перевіряється, надання документів або інформації, що не стосуються предмета перевірки;

    {Пункт 2 частини восьмої статті 351 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    3) розголошувати відомості про підприємство (громадянина), що перевіряється, які становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання такими особами службових обов’язків.

    {Пункт 3 частини восьмої статті 351 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    9. Посадові особи митних органів під час проведення документальної невиїзної перевірки зобов’язані:

    1) використовувати будь-яку інформацію, отриману під час проведення перевірки, виключно у митних цілях;

    2) забезпечувати збереження документів, отриманих та складених під час перевірки, не розголошувати їхній зміст без згоди особи, що перевіряється, крім випадків, передбачених цим Кодексом;

    3) виконувати інші обов’язки, передбачені цим Кодексом та іншими законами України.

    {Частина дев'ята статті 351 в редакції Закону № 3926-IX від 22.08.2024 }

    Попередня

    469/718

    Наступна
    Додати в обране

    Основний безпосередній об'єкт правопорушення - встановлений порядок переміщення товарів та ТЗ через митний кордон України, для проведення митного контролю і митного оформлення товарів та ТЗ.

    Об'єктивна сторона - полягає у вчиненні дій, спрямованих на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України:

    а) поза місцем розташування митного органу;

    б) поза часом здійснення митного оформлення.

    Під дією розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

    Під переміщенням товарів та ТЗ поза митним контролем слід розуміти їх переміщення через митний кордон поза місцем розташування митниці, тобто поза місцями розташування зон митного контролю, через які здійснюється таке переміщення, (див. коментар до глав 7 та 8 МК).

    Під зловживанням службовим становищем посадовими особами митного органу, за відсутності ознак злочину, розуміється проведення (непроведення) митного контролю (з митним оформленням або без) посадовою особою всупереч вимогам встановленого законодавством порядку, що виражається в незаконних діях або бездіяльності.

    Суб'єкт правопорушення: загальний, а також посадові особи митних органів.

    Суб'єктивна сторона правопорушення - вина у формі умислу.

    Для кваліфікації дій за ст. 351 МКУ не мають значення мотив і мета їх вчинення особою, а також чи настали від цього шкідливі наслідки.

    Санкції за правопорушення: накладення штрафу в розмірі від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію цих товарів, а також конфіскація транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів -безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

    Конфіскація має застосовуватись до транспортних засобів, використаних для переміщення предметів цих правопорушень. Тобто між переміщенням транспортного засобу та вчиненням порушення митних правил має існувати причинний зв'язок, транспортний засіб має бути використаним внаслідок волевиявлення порушника у зв'язку та для забезпечення переміщення через митний кордон з приховуванням або поза митним контролем саме безпосередніх предметів порушень митних правил.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати