Головна Сервіси для юристів ... Закони Митний кодекс України Стаття 200. Доставка, пред’явлення товарів та документів у місце, визначене митним органом Стаття 200. Доставка, пред’явлення товарів та доку...

Стаття 200. Доставка, пред’явлення товарів та документів у місце, визначене митним органом

Митний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 25373

    Переглядів

  • 25373

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Після надання митним органом дозволу на пропуск товарів через митний кордон України особа, яка ввозить товари (перевізник або інша особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму транзиту), зобов’язана забезпечити доставку товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них без будь-якої зміни їх стану у визначене митним органом місце - місце доставки або на об’єкт підприємства, зазначений в авторизації на застосування спрощення, або до центральної сортувальної станції, або місця міжнародного поштового обміну, чи з дозволу митного органу призначення в інше місце, узгоджене з цим митним органом призначення, і забезпечити пред’явлення цих товарів та документів посадовим особам митного органу.

    {Абзац перший частини першої статті 200 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4578-IX від 21.08.2025 }

    Місця доставки можуть створюватися на території (або її частині) морського чи річкового порту, аеропорту, залізничної станції, підрозділу митного органу призначення, в якому безпосередньо проводиться митне оформлення, або на території, прилеглій до складу тимчасового зберігання або митного складу.

    Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику:

    1) встановлює порядок відкриття та закриття місць доставки;

    2) встановлює вимоги до облаштування місць доставки;

    3) визначає товари, які можуть бути доставлені в інше місце, узгоджене з митним органом призначення.

    Для отримання дозволу на доставку товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них в інше місце, узгоджене з митним органом призначення, декларантом подається заява до митного органу призначення. У разі відмови у наданні дозволу митний орган зобов’язаний невідкладно письмово (в паперовій або електронній формі) повідомити особі, яка звернулася з проханням надати дозвіл, про причини і підстави такої відмови.

    2. Доставка товарів та документів на них повинна бути здійснена у строк, встановлений статтею 95 цього Кодексу або митним органом країни відправлення, відповідно до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту.

    3. У місці доставки або в іншому місці, узгодженому з митним органом призначення, товари і транспортні засоби комерційного призначення пред’являються, а документи на них передаються до митного органу в мінімально можливий строк після їх прибуття, а в разі прибуття поза робочим часом, встановленим для митного органу, - у мінімально можливий строк після початку роботи цього органу. У разі якщо доставка товарів, транспортних засобів комерційного призначення в межах спрощень, наданих підприємству, здійснюється до об’єктів підприємства, визначених для застосування спрощень, подальші митні формальності здійснюються у порядку, визначеному для відповідних спрощень.

    Доставка та пред’явлення товарів та документів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюються відповідно до глави 36 цього Кодексу.

    4. Зміна місця стоянки (доставки) транспортного засобу, вивантаження, перевантаження товарів, розпакування, пакування чи перепакування товарів, зміна, вилучення чи пошкодження засобів забезпечення ідентифікації, фізичний огляд товарів, взяття проб та зразків допускаються лише з дозволу митного органу. У разі відмови у наданні дозволу митний орган зобов’язаний невідкладно письмово (у паперовій або електронній формі) повідомити особу, яка звернулася за отриманням дозволу, про причини і підстави такої відмови.

    5. Товари, що ввозяться на митну територію України морським або повітряним транспортом та залишаються на борту тих самих транспортних засобів, пред’являються митному органу в порту чи аеропорту, в якому здійснюється їх розвантаження або перевантаження для подальшого переміщення. У разі якщо розвантаження таких товарів здійснюється із зворотним завантаженням на той самий транспортний засіб з метою розвантаження чи завантаження інших товарів, такі товари не пред’являються митному органу в такому порту чи аеропорту.

    6. У разі видачі без дозволу митного органу або втрати товарів, що перебувають під митним контролем у місці доставки або в іншому місці, узгодженому з митним органом призначення, утримувач місця доставки або особа, яка звернулася за отриманням дозволу на доставку товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них в інше місце, ніж місце доставки, несе адміністративну відповідальність, передбачену цим Кодексом. Крім того, у таких випадках на цих осіб покладається обов’язок щодо сплати митних платежів, установлених законом на імпорт зазначених товарів.

    7. Утримувач місця доставки або особа, яка звернулася за отриманням дозволу на доставку товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них в інше місце, ніж місце доставки, звільняється від обов’язку із сплати митних платежів, установлених законом на імпорт товарів, якщо товари, що перебувають в місці доставки або в іншому місці, узгодженому з митним органом призначення, втрачено внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідними документами.

    {Стаття 200 із змінами, внесеними згідно із Законами № 141-IX від 02.10.2019 , № 2510-IX від 15.08.2022 ; в редакції Закону № 3926-IX від 22.08.2024 }

    Попередня

    300/718

    Наступна
    Додати в обране

    Коментована стаття містить поняття митного режиму транзиту. У митному законодавстві є також поняття "транзит вантажів" та "транзитні послуги". Поняття "транзит вантажів" включається до поняття "транзит товарів". Значення застосування митного режиму транзиту полягає в слідуючому:

    - здійснюється розвиток та спрощення міжнародних перевезень;

    - відбувається стимулювання діяльності у сфері послуг з транспортування та обробки вантажів.

    Коментована стаття МК також встановлює певні умови для переміщення товарів та транспортних засобів у митному режимі транзиту. Серед них:

    - переміщення товарів та ТЗ під митним контролем між двома митними органами або в межах зони діяльності одного митного органу;

    - переміщення товарів та ТЗ у режимі транзиту без стягнення мита, податків та незастосування заходів економічної політики;

    - не можуть бути використані на митній території України товари та ТЗ, що переміщуються у розглядуваному режимі.

    Товари та транспортні засоби переміщуються під митним контролем, тобто товари можуть переміщуватися на підставі відповідних документів та згідно з правилами та умовами, встановленими законодавством України, та контролюються митними органами України. Особи, винні в порушенні законодавства про транзит вантажів, несуть адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством України.

    Транзит товарів та транспортних засобів може бути між двома митними органами або в межах зони діяльності одного митного органу. Залежно від цього розділяють такі види транзиту: прохідний та внутрішній, умови яких визначені у ст.155 МК України.

    Згідно з загальним правилом, що міститься у ст. 96 МК України, транзитні товари та транспортні засоби не можуть бути використані на митній території України, тобто вони залишаються у незмінному стані, крім природних втрат, і не використовуються з іншою метою, крім транзиту.

    Окрему увагу слід приділити переміщенню транспортних засобів у митному режимі транзиту.

    Відповідно до наказу Держмитслужби від 17.11.2005 р. №1118 (з урахуванням наказу Державної митної служби України від 25.07.2006 р. №630), транзит ТЗ - це переміщення ТЗ під митним контролем з одного пункту пропуску через державний кордон України (при ввезенні на митну територію України) в інший пункт пропуску через державний кордон України (при вивезенні за межі митної території України) у незмінному стані, крім природних утрат, у строк, визначений митним органом відправлення, і без використання з іншою метою, ніж була заявлена цьому митному органу.

    ТЗ, що переміщуються через митний кордон України громадянами, перебувають під митним контролем при ввезенні з метою транзиту - з моменту перетину митного кордону України до вивезення за межі митної території України;

    Не підлягає пропуску через митний кордон України ТЗ:

    - що ввозиться з метою транзиту громадянином, який не є власником цього ТЗ або не є членом сім'ї (дружиною, чоловіком, дитиною, одним із батьків власника) власника;

    - який знято з обліку, увозиться з метою транзиту й за який не внесено грошову заставу.

    Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, встановлені такі особливості митного контролю та митного оформлення ТЗ, що ввозяться на митну територію України з метою транзиту:

    1) Контроль за виконанням зобов'язання про транзит здійснюється митним органом, яким проводилося митне оформлення ТЗ при ввезенні його на митну територію України.

    2) Контроль за доставкою ТЗ, що переміщуються громадянами через митну територію України транзитом, здійснюється в порядку, установленому Держмитслужбою України.

    3) Переміщення ТЗ транзитом через митну територію України може здійснюватися лише громадянами, визначеними власниками цих ТЗ у момент перетину митного кордону України або членами їхніх сімей (дружиною, чоловіком, дитиною, одним із батьків).

    4) Граничний строк транзиту ТЗ через митну територію України не повинен перевищувати 10 діб.

    Згідно зі статтею 1 Закону України від 06.07.2005 p. №2739-IV "Про деякі питання ввезення на митну територію України транспортних засобів" забороняється ввезення на митну територію України для постійного користування легкових, вантажних автомобілів, автобусів, трамваїв, тролейбусів - коди згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності 8702 - 8704, 8603 10 00 10 (у тому числі тих, що ввозяться на митну територію України з метою їх розкомплектування на запасні частини), які на момент увезення виготовлені та/або експлуатувалися більше ніж 8 років, крім автобусів та вантажних автомобілів, які ввозяться на митну територію України з метою транзиту або як гуманітарна допомога, та трамвайних вагонів шириною колії 1000 мм, які в Україні не виготовляються.

    Заборона ввезення стосується лише транспортних засобів, метою ввезення яких є постійне користування на митній території України. При цьому законодавцем не дано визначення постійного користування.

    З огляду на вищевикладене та враховуючи заборону ввезення транспортних засобів, які на момент ввезення виготовлені та/або експлуатувалися більше ніж 8 років, лише з метою постійного користування, можна зробити висновок, що ця заборона не стосується їх увезення з метою транзиту, оскільки транзит не передбачає постійного користування на митній території України та здійснюється у визначені строки.

    Крім того, зазначаємо, що відповідно до ст. 156 МК умовами здійснення транзиту товарів є:

    1) товари, що переміщуються транзитом, повинні залишатися у незмінному стані, крім природних втрат, і не використовуватися з іншою метою, крім транзиту;

    2) товари, що переміщуються транзитом, повинні бути доставленими до митного органу призначення у строк, визначений митним органом відправлення.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати