Стаття 19-7. Розгляд заяви

Митний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 1606

    Переглядів

  • 1606

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Під час розгляду заяви та документів, поданих для прийняття рішення, визначеного пунктом 5 частини третьої статті 19 - 2 цього Кодексу, митний орган здійснює перевірку відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання рішення. У випадках, передбачених законодавством України з питань митної справи, така перевірка може здійснюватися шляхом проведення оцінки відповідності.

    {Частина перша статті 19 - 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    2. У разі якщо підприємство має діючу авторизацію, окремі критерії та/або умови надання якої відповідають критеріям та/або умовам авторизації, щодо надання якої подано заяву, такі окремі критерії та/або умови вважаються дотриманими та для цілей оцінки відповідності критеріям та/або умовам надання рішення, щодо якого подано заяву, оцінці не підлягають.

    Положення абзацу першого цієї частини не застосовується у разі, якщо підприємство має діючу авторизацію для поміщення товарів у митний режим, яку було надано на підставі митної декларації.

    {Частину другу статті 19 - 7 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 4323-IX від 25.03.2025 }

    3. До розгляду заяви підприємства можуть бути залучені посадові особи митниць з урахуванням місця реєстрації підприємства, місця здійснення ним операцій з товарами, місцезнаходження об’єктів підприємства, місцезнаходження документів бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації, що мають значення для розгляду заяви.

    4. Під час розгляду заяви підприємства посадові особи митних органів та підприємства користуються правами та повинні виконувати обов’язки, передбачені статтею 19 - 8 цього Кодексу.

    5. У разі якщо під час розгляду заяви підприємства митним органом встановлено, що для прийняття рішення необхідно отримати від заявника додаткові документи та/або інформацію, митний орган зобов’язаний прийняти рішення про запит документів та/або інформації.

    Підприємство зобов’язане надавати посадовим особам митних органів, які здійснюють розгляд заяви, на їх запити документи та інформацію, необхідні для розгляду заяви, протягом 30 днів з дня отримання такого запиту. У разі прийняття рішень про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим на підставі митної декларації строк надання документів та інформації становить не більш як 10 днів з дня отримання запиту митного органу.

    {Абзац другий частини п’ятої статті 19 - 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    Надання на запит митного органу документів та/або інформації, що містять розбіжності або не містять всіх відомостей, необхідних для прийняття рішення, є підставою для повторного запиту про надання необхідних документів та/або інформації.

    6. За результатами розгляду заяви, поданої для прийняття рішення, визначеного пунктом 5 частини третьої статті 19 - 2 цього Кодексу, митний орган приймає одне з таких рішень:

    1) про надання рішення - якщо митним органом підтверджено відповідність підприємства критеріям та/або умовам надання рішення;

    2) про відмову в наданні рішення - якщо митним органом підтверджено невідповідність підприємства критеріям та/або умовам надання рішення або якщо протягом строку, визначеного абзацом другим частини п’ятої цієї статті, підприємством не надано документів та/або інформації, зазначених у запиті митного органу.

    7. За результатами розгляду заяв, поданих для прийняття рішень, визначених пунктами 3, 7-9, 12 частини третьої статті 19 - 2 цього Кодексу, митний орган протягом строку, визначеного частиною другою статті 19 - 6 цього Кодексу, приймає відповідне рішення.

    {Кодекс доповнено статтею 19 - 7 згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022 }

    Попередня

    74/718

    Наступна
    Додати в обране

    Відповідно до коментованої статті митна варта - це спеціальні підрозділи митних органів, метою діяльності яких є забезпечення захисту економічних інтересів України, ведення ефективної боротьби з правопорушеннями у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також здійснення контролю за дотриманням законодавства про митну справу.

    Особовий склад митної варти як самостійного підрозділу за розпорядженням керівника митного органу або його заступника може залучатися в передбаченому законодавством порядку поза встановленим робочим часом, у нічний час, вихідні й святкові дні до проведення спеціальних оперативних заходів і виконання інших завдань з боротьби з порушеннями митного законодавства.

    Для виконання поставлених перед нею завдань митна варта взаємодіє й координує свою діяльність з оперативними підрозділами органів виконавчої влади України й відповідними підрозділами митних органів суміжних з Україною держав.

    Створення, реорганізація й ліквідація підрозділів митної варти здійснюються Держмитслужбою України. Структура митної варти, порядок організації її роботи й штатна чисельність затверджуються наказом Держмитслужби України.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати