Главная Блог ... Новости Зміни у кримінальний процес: що нового вніс нещодавно прийнятий закон № 2201 Зміни у кримінальний процес: що нового вніс нещода...

Зміни у кримінальний процес: що нового вніс нещодавно прийнятий закон № 2201

эксклюзив
Отключить рекламу
Зміни у кримінальний процес: що нового вніс нещодавно прийнятий закон № 2201 - 4f04a5f9ee9f1d67b4b819cdf0017a44.jpg

1 травня 2022 року набув чинності Закон №2201 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану” (далі - закон №2201), прийнятий на базі законопроекту № 7183. В цілому, можна сказати, що Закон №2201 спрямований на спрощення кримінального процесу в умовах війни, і в багатьох випадках, зовсім не на користь сторони захисту.

Згадайте новину: Освітян – колаборантів будуть саджати за грати

З повним текстом можна ознайомитись за посиланням. Змінюються доволі важливі для процесу гарантії. З доцільністю деяких, погодитись складно. Коротко, про те що зазнало змін:

Під час дії та в умовах воєнного стану:

1) внесення рішення про початок досудового розслідування ЄРДР, за відсутності технічної можливості - приймає дізнавач, слідчий, прокурор, про що виноситься відповідна постанова. А відомості, що підлягають внесенню до ЄРДР, вносяться до нього за першої можливості.

2) процесуальні дії фіксуються у відповідних процесуальних документах з тех.засобами, або без таких засобів, якщо це викликано тех.неможливістю. Якщо складання процес. документів неможливе - фіксація здійснюється доступними тех.засобами з подальшим складанням протоколу не пізніше 72 годин.

3) обшук або огляд житла / володіння особи, обшук особи, якщо залучення понятих є об’єктивно неможливим або небезпечним для них - проводяться без понятих, але з безперервним відеозаписом доступними тех.засобами.

4) деякі повноваження слідчого судді виконує керівник відповідного органу прокуратури, а саме:

- повноваження передбачені статтями 140, 163, 164, 170, 173, 186, 187, 189, 190, 206, 219, 232, 233, 234, 235, 245-248, 250та 294КПК України, а також повноважень щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на строк до 30 діб до осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-115, 121, 127, 146, 146-1, 147, 152-156-1, 185, 186, 187, 189-191, 201, 255-255-2, 258-258-5,260-263-1, 294, 348, 349, 365,377-379, 402-444 КК України, а у виняткових випадках також у вчиненні інших тяжких чи особливо тяжких злочинів;

- якщо затримка в обранні запобіжного заходу може призвести до втрати слідів крим.правопорушення чи втечі підозрюваного;

- з урахуванням вимог статті 37 КПК;

- за клопотанням прокурора або за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором.

​​5) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні зупиняється на підставі вмотивованої постанови прокурора (з викладом причин), якщо відсутня об’єктивна можливість подальшого проведення, закінчення досудового розслідування та звернення до суду. Строк підлягає поновленню, якщо підстави для зупинення перестали існувати.

6) розподіл матеріалів між суддями без доступу до ЄСІТС- забезпечує голова суду, за його відсутності заступник голови суду, а у разі відсутності їх обох - найстарший за віком суддя.

7) строки процесуальних дій, визначені статтями 220, 221, 304, 306, 308, 376, 395, 426 КПК, якщо відсутня об’єктивна можливість проводяться невідкладно за появи можливості, але не пізніше ніж через 15 днів після закінчення воєнного стану.

8) (!) граничнийстрок затримання особи без ухвали слідчого судді, суду чи постанови керівника органу прокуратури під час дії воєнного станузбільшили до 260 годин з моменту затримання.

Виникає питання, наскільки такі зміни відповідають Конституції України. Адже відповідно до статті 29 (яка до речі, не може бути обмежена в умовах воєнного стану за приписами статті 64 Конституції) де вказується, що затримана особа негайно звільняється, якщо протягом 72 годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого рішення суду про тримання під вартою.

9) строк дії ухвали слідчого судді про тримання під вартою чи постанови керівника органу прокуратури про тримання під вартою, прийнятої в умовах війни і за умов передбачених цим законом №2201 - може бути продовжений до 1 місяця керівником органу прокуратури за клопотанням прокурора або слідчого, погодженим з прокурором. І такий може продовжуватися неодноразово в межах строку досудового розслідування.

10) тримання під вартою, при неможливості розгляду судом такого питання продовжується до вирішення відповідного питання судом, але не більше ніж на 2 місяці.

11) (!) за неможливості вручення затриманій особі повідомлення про підозру- строк для вручення письмового повідомлення про підозру може бути продовжено аж до 72 годин. Якщо не вручено упродовж 72 годин з моменту її затримання, така особа підлягає негайному звільненню.

12) у провадженнях, де жодній особі не було повідомлено про підозру до введення воєнного стану, строк воєнного стану до загальних строків (ст.219 КПК України) не зараховується.

13) провадження за вчинення злочину, що передбачає довічне позбавлення воліу суді першої інстанції, здійснюється колегіально судом у складі 3 суддів, крім випадків якщо до моменту введення воєнного стану та набрання чинності Законом №2201 було визначено склад суду за участю присяжних.

14) як докази в суді можуть бути використані показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб- але виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

15) щодо показань підозрюваного,отриманих під час допиту, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб - такі можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо у такому допиті брав участь захисник, а хід і результати проведення допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

16) дізнавач, слідчий, прокурор забезпечує участь захисника у проведенні окремої процесуальної дії, у тому числі у разі неможливості явки захисника - із застосуванням технічних засобів (відео-, аудіозв’язку) для забезпечення дистанційної участі захисника.

17) дізнавач, слідчий, прокурор забезпечує участь перекладача, а за неможливості особисто здійснює переклад.

18) слідчі (розшукові) дій у нічний час (з 22 години до 6 години) допускаються у невідкладних випадках, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів правопорушення чи втечі підозрюваного, а також при здійснення крим. провадження у порядку передбаченому для випадків воєнного стану.

19) у разі якщо обвинувачений був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації,на особливий період, суд зупиняє судове провадженнястосовно такого обвинуваченого до його звільнення з військової служби і продовжує стосовно інших обвинувачених.

Згадайте новину: Верховна Рада ввела кримінальну відповідальність за зйомку ЗСУ і продаж гумдопомоги - ст. 114-2 КК

Разом із тим, треба враховувати, що пропущений строк у кримінальному провадженні, яке здійснюється з урахуванням особливостей, визначених для воєнного стану, може бути поновлений, якщо заінтересована особа подала клопотання не пізніше 60 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Було введено ще норми стосовно можливості зміни територіальної підсудності у найбільш наближені суди - в деяких випадках; а також деякі нюанси кримінальних проваджень щодо неповнолітніх; особливості доручення досудового розслідування іншим органам досудового розслідування; утворення міжвідомчих слідчих груп; зупинення строку досудового розслідування при наявності об’єктивних обставин під час війни; нові умови відновлення матеріалів втрачених кримінальних проваджень; зняті деякі обмеження щодо проведення відеоконференцій у суді та інші зміни.

​​Джерело: юридичний ресурс Протокол.

  • 5785

    Просмотров

  • 1

    Коментарии

  • 5785

    Просмотров

  • 1

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Интересно

    13.05.2022 11:00

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст