Історія справи
Ухвала КАС ВП від 27.11.2019 року у справі №743/1458/19
Ухвала КАС ВП від 11.11.2019 року у справі №743/1458/19

УХВАЛА27 листопада 2019 рокуКиївсправа №743/1458/19адміністративне провадження №К/9901/30018/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Радишевської О. Р.,суддів - Кашпур О. В., Уханенка С. А.,перевіривши касаційну скаргу громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 на рішення Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 09.08.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2019 в справі №743/1458/19 за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області до громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, та примусове видворення,
УСТАНОВИЛ:31 жовтня 2019 року зазначена скарга надійшла до суду касаційної інстанції.Скаржником пропущено 30-денний строк на касаційне оскарження, проте у касаційній скарзі не порушується питання про поновлення строку на касаційне оскарження, причини його пропуску не зазначені.11 листопада 2019 року ухвалою судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Радишевської О. Р. касаційну скаргу залишено без руху; надано скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії ухвали для усунення недоліків касаційної скарги шляхом подання до суду касаційної інстанції вмотивованої заяви про поновлення строку на касаційне оскарження з наданням відповідних доказів.На виконання вимог ухвали Суду від 11.11.2019 скаржник усунув недоліки касаційної скарги, зокрема надав заяву про поновлення строку на касаційне оскарження, яку обґрунтовує тим, що особисто не брав участі у судовому засіданні, своєчасно рішення суду йому направлено не було. Також наголосив, що йому ніхто не роз'ясняв норми чинного законодавства України та він був позбавлений права на правову допомогу.
Відповідно до статті
329 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених
КАС України.Розглянувши заяву скаржника про поновлення строку на касаційне оскарження, Суд дійшов висновку про поважність причин пропуску строку на касаційне оскарження та наявність підстав для його поновлення.
За правилами частини 1 статті
334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.Проаналізувавши доводи касаційної скарги та додані до неї матеріали, Суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.Пункт 8 частини 2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України "
Про судоустрій і статус суддів" і статті
13 КАС України.Згідно з частиною 1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною 1 статті
328 КАС України.
Водночас пунктом 2 частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону встановлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до частиною 1 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відповідно до пункту 11 частини 6 статті
12 КАС України для цілей пункту 11 частини 6 статті
12 КАС України справи щодо перебування іноземців або осіб без громадянства на території України є справами незначної складності.Отже, судові рішення у справах, пов'язаних із перебуванням іноземців або осіб без громадянства на території України, можуть бути оскаржені в касаційному порядку виключно за наявності умов, визначених у пунктах "а "- "в" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України.Також відповідно до частини 3 статті
333 КАС України суд відмовляє у відкритті касаційного провадження з перегляду ухвали про повернення заяви позивачеві (заявникові), а також судових рішень у справах, визначених частини 3 статті
333 КАС України, якщо рішення касаційного суду за наслідками розгляду такої скарги не може мати значення для формування єдиної правозастосовчої практики.Статтею
288 КАС України встановлено особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України.Предметом розгляду цієї справи є затримання громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, та примусове видворення громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 за межі території України.
З огляду на зазначене, зважаючи на предмет розгляду справи, за своєю суттю вона є справою щодо перебування іноземця на території України та з приводу примусового видворення іноземця за межі території України.У касаційній скарзі заявник зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій при винесенні оскаржуваних рішень не надали належної правової оцінки тому, що відповідно до приписів статті 30 Закону України від 22.09.2011 №3773-VI "
Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі - ~law26~) виключно центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, має право на подання позову про примусове видворення іноземця з України, яким Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київської області не є.Таким чином, на думку заявника, надання оцінки таким діям суб'єкта владних повноважень у цій справі вплине на формування єдиної правозастосовної практики.Також позивач указує, що ця справа має виняткове значення для громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1, який на законних підставах перебував на території України, знаходячись у офіційно зареєстрованому шлюбі із громадянкою України, що підтверджується свідоцтвом про шлюб.Оцінивши доводи касаційної скарги та правове значення цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, Суд уважає, що посилання скаржника на положення підпункту "а" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України є необґрунтованими, оскільки сьогодні вже ухвалені у цій справі судові рішення не впливають на кінцеве формування судової практики та не змінюють її.
~law27~ визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.Пунктом 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №360 (далі - Положення №360) установлено, що Державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.Відповідно до підпункту 9 пункту 4 Положення №360 Державна міграційна служба України приймає рішення про продовження (скорочення) строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, про добровільне повернення або примусове повернення іноземців та осіб без громадянства до країн їх громадянської належності або країн походження, звертається до судів з позовами про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, здійснює заходи, пов'язані з примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства з України.Пунктом 7 Положення №360 установлено, що Державна міграційна служба України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.Отже, відповідно до пункту 7 Положення №360, положень частини 1 статті
288 КАС України та частини 1 статті
289 КАС України, Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області у цій адміністративній справі є належним позивачем, наділеним повноваженнями пред'явлення позовів до адміністративного суду та представництва інтересів Державної міграційної служби України в суді.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15 жовтня 2019 року в справі №363/1103/19 (адміністративне провадження №К/9901/16565/19).Посилання скаржника на існування обставин, визначених підпунктом "в" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України, має загальний характер і притаманне кожній аналогічній справі, а тому не може прийматись судом, як виключний випадок.Аналіз доводів касаційної скарги, у сукупності з установленими в судових рішеннях судів першої й апеляційної інстанцій обставинами справи, не дають підстав для висновку про наявність у цьому випадку умов, наведених у підпунктах "а "- "в" пункту 2 частини 5 статті
328 КАС України.Відповідно до пункту 1 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру, або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Водночас Європейський суд з прав людини у своїй практиці неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення в справі "Перетяка та Шереметьєв проти України" від 21 грудня 2010 року, заяви №17160/06 та №35548/06).За такого правового регулювання та обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.На підставі викладеного, керуючись статтями
328 333 КАС України, СудУХВАЛИВ:Задовольнити заяву громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 про поновлення строку на касаційне оскарження та поновити цей строк.
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 на рішення Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 09.08.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від17.09.2019 в справі №743/1458/19 за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області до громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, та примусове видворення.Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.Суддя-доповідач: О. Р. РадишевськаСудді: О. В. Кашпур
С. А. Уханенко