Історія справи
Ухвала КАС ВП від 25.01.2021 року у справі №360/1215/20

УХВАЛА25 січня 2021 рокум. Київсправа № 360/1215/20адміністративне провадження № К/9901/622/21Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Загороднюка А. Г.суддів: Єресько Л. О., Шевцової О. В.,перевіривши касаційну скаргу Алексєєва Олексія Ігоровича, що діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року по справі за позовом Алексєєва Олексія Ігоровича, що діє в інтересах ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИЛ:У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом адвоката Алексєєва Олексія Ігоровича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби про визнання протиправним та скасування рішення, в якій представник позивача, з урахуванням уточненого позову, просить суд:- визнати протиправним та скасувати рішення від 20 лютого 2020 року № 44011400000120 УДМС України в Луганській області щодо відмови в оформленні посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1;- зобов'язати УДМС України в Луганській області видати посвідку на тимчасове проживання громадянину Індії ОСОБА_1;- стягнути з Держави Україна в особі УДМС України в Луганській області на користь ОСОБА_1, моральну шкоду в сумі 1 100 000,00 грн;
- стягнути з УДМС України в Луганській області на користь ОСОБА_1, суму витрат на правову допомогу у розмірі 10 000,00 грн та судовий збір.Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року у задоволені позову відмовлено.Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції залишено без змін.06 січня 2020 року позивачем до Верховного Суду подано касаційну скаргу.В касаційній скарзі скаржник посилаючись на порушення норм процесуального права та порушення норм матеріального права, просить скасувати судові рішення та прийняти нове яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Проаналізувавши доводи касаційної скарги та додані до неї матеріали, колегія суддів дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.За правилами частини
1 статті
334 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.Пункт
8 частини
2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондують норми статті
14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і статті
13 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною
1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною
1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України.Пунктом
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до Пунктом
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до Пунктом
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Своєю чергою, за змістом пункту
11 частини
6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей пункту
11 частини
6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України справами незначної складності є справи щодо перебування іноземців або осіб без громадянства на території України.Разом з тим, колегія суддів зазначає, що предметом розгляду в цій справі є визнання протиправним та скасування рішення УДМС України в Луганській області щодо відмови в оформленні посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1, як перебування іноземця або особи без громадянства на території України.Отже, виходячи з предмету спору та статусу позивача, який є іноземцем і перебуває на території України, спір, що виник між сторонами віднесено до справ незначної складності, рішення у яких не підлягають касаційному оскарженню.
Доводи касаційної скарги про наявність підстави для касаційного оскарження, передбаченої підпунктом "в" пункту
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, відхиляються Верховним Судом, оскільки аргументи скаржника щодо наявності виняткового значення для нього зводяться до переоцінки доказів та незгоди з висновком судів попередніх інстанцій про необґрунтованість позовних вимог.Відповідно до практики Європейського суду з прав людини умови прийнятності касаційної скарги можуть бути більш суворими ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у цьому суді можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої, а потім судом апеляційної інстанції (рішення у справах "Леваж Престасьон Сервіс проти Франції" ("Levages Prestations Services v. France") від 23 жовтня 1996 року, заява № 21920/93; "Гомес де ла Торре проти Іспанії" ("Brualla Gomes de la Torre v. Spain") від 19 грудня 1997 року, заява 26737/95).На підставі викладеного суд зазначає, що вичерпний перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені до касаційного суду, жодним чином не є обмеженням доступу особи до правосуддя чи перепоною в отриманні судового захисту, оскільки встановлення законодавцем "розумних обмежень" в праві на звернення до касаційного суду не суперечить практиці Європейського суду з прав людини та викликане виключно особливим статусом Верховного Суду, розгляд скарг яким покликаний забезпечувати формування єдиної правозастосовчої практики, а не можливість перегляду будь-яких судових рішень.Разом з тим, суд також враховує позицію висловлену Європейським Судом з прав людини в ухвалі від 09 жовтня 2018 року щодо неприйнятності у справі
"Азюковська проти України" (
Azyukovska v. Ukraine, заява № 26293/18). Суд визнав, що заява є неприйнятною ratione materiae у сенсі пункту 3 (а) статті 35 Конвенції і має бути відхилена відповідно до пункту 4 цієї статті. ЄСПЛ зазначив, що застосування критерію малозначності справи в цій справі було передбачуваним, справу розглянули суди двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію, заявниця не продемонструвала наявності інших виключних обставин, які за положеннями Кодексу могли вимагати касаційного розгляду справи. В ухвалі також ідеться, що в контексті аналізу застосування критерію ratione valoris щодо доступу до вищих судових інстанцій ЄСПЛ також брав до уваги наявність або відсутність питання щодо справедливості провадження, яке здійснювалося судами нижчих інстанцій.Однак у цій справі тією мірою, в якій заявниця ставила питання щодо справедливості провадження в судах першої і другої інстанцій, ЄСПЛ не визнав, що мали місце порушення процесуальних гарантій пункту 1 статті 6 Конвенції.
Відповідно до пункту
1 частини
1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.З огляду на відхилення Верховним Судом зазначених скаржником виняткових обставин, передбачених пунктом
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, які є передумовою для перевірки вмотивованості підстав, визначених частиною
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, у відкритті касаційного провадження у цій справі необхідно відмовити.На підставі викладеного, керуючись статтями
248,
328,
333 Кодексу адміністративного судочинства України,УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за Алексєєва Олексія Ігоровича, що діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року по справі за позовом Алексєєва Олексія Ігоровича, що діє в інтересах ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач: А. Г. ЗагороднюкСудді: Л. О. ЄреськоН. В. Шевцова