Історія справи
Ухвала КАС ВП від 13.02.2019 року у справі №296/8940/17

УХВАЛА21 березня 2019 рокуКиївсправа №296/8940/17провадження №К/9901/3803/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Н. В. Коваленко,суддів: Я. О. Берназюка, М. І. Гриціва,перевіривши касаційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 26 квітня 2018 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,
УСТАНОВИЛ:Касаційна скарга надійшла 06 лютого 2019 року до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті
327 Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав чинності 15 грудня 2017 року на підставі Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до
Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".Згідно з відтиском поштового штемпеля на конверті касаційна скарга направлена до суду 01 лютого 2019 року.Ухвалою від 11 лютого 2019 року Верховний Суд залишив без руху касаційну скаргу Державної фіскальної служби України та надав строк десять днів з дня вручення копії ухвали для усунення її недоліків шляхом звернення до суду із заявою про поновлення строку на касаційне оскарження та надання документа про сплату судового збору.Копію ухвали Верховного Суду про залишення касаційної скарги без руху скаржник отримав 18 лютого 2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
На виконання вимог ухвали від Державної фіскальної служби України надійшло платіжне доручення про сплату судового збору.В обґрунтування поважності причин пропуску строку Державна фіскальна служба України вказує на те, що повне рішення суду апеляційної інстанції отримала 03 січня 2019 року, що підтверджується штрихкодом вхідної кореспонденції на супровідному листі про направлення копії рішення. Враховуючи, що касаційну скаргу подано протягом тридцяти днів з для вручення повного судового рішення апеляційного суду, що відповідає вимогам частини 2 статті
329 Кодексу адміністративного судочинства України, просить поновити строк на касаційне оскарженняВідповідно до частини 2 статті
329 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів дійшла висновку про поважність причин пропуску строку на касаційне оскарження та наявність підстав для його поновлення.З касаційної скарги вбачається, що Державна фіскальна служба України оскаржує постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року за наслідками перегляду рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 26 квітня 2018 року. Предметом розгляду у цій справі є оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо призначення одноразової грошової допомоги.
Частиною 3 статті
3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.Пунктом 8 частини 2 статті
129 Конституції України, пунктом 7 частини 3 статті
2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що однією з основних засад судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, встановлених законом.Згідно із пунктом 3 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей пунктом 3 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.Тлумачення частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України свідчить, що малозначна справа є такою у силу своїх властивостей, незалежно від того, чи визнавав її такою суд першої чи апеляційної інстанції.Оскільки частина 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України розміщена в розділі 1 Загальних положень
Кодексу адміністративного судочинства України, то вона поширюється і на стадію касаційного провадження.
З урахуванням предмету позову, характеру правовідносин, складності справи, а також значення справи для сторін і суспільства, Верховний Суд вважає за можливе визнати цю справу малозначною.За правилами пункту 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення у справах незначної складності не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Згідно з пунктом 1 частини 1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Враховуючи, що оскаржувані судові рішення прийняті у справі незначної складності, передбачені пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України виняткові обставини відсутні, у відкритті касаційного провадження у цій справі слід відмовити.Зазначене відповідає Рекомендаціям № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від 07 лютого 1995 року, який рекомендував державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до частини "с" статті 7 цієї Рекомендації скарги в суд третьої інстанції повинні подаватися в першу чергу у рамках таких справ, які заслуговують третього судового розгляду, наприклад справи, які будуть розвивати право або які будуть сприяти однаковості тлумаченню закону. Їх коло може будь також обмежене скаргами по тих справах, які стосуються питань права, які мають значення для всього суспільства в цілому. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування того, чому її справа буде сприяти досягненню таких цілей.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України "
Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"), враховуючи особливий характер функції Верховного Суду як суду касаційної інстанції, Суд може визнати, що процедура, яка застосовується у Верховному Суді, може бути більш формальною (рішення у справі "Brualla Gomez de la Torre v. Spain" (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії) від 19 грудня 1997 року).Керуючись статтями 328, пунктом 1 частини 1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України,УХВАЛИВ:1. Поновити Державній фіскальній службі України строк на касаційне оскарження рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 26 квітня 2018 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року.2. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної фіскальної служби України на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 26 квітня 2018 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії.
3. Надіслати Державній фіскальній службі України копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач Н. В. КоваленкоСуддя Я. О. БерназюкСуддя М. І. Гриців